Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie oferuje pacjentom kompleksowe leczenie onkologiczne zapewniając dostęp do pełnej diagnostyki i multidyscyplinarnego leczenia onkologicznego z zastosowaniem radioterapii, spersonalizowanego leczenia chemicznego. Korzysta z programów lekowych, badań klinicznych, małoinwazyjnego leczenia operacyjnego oraz wielokierunkowego leczenia wspomagającego (psychologia, dietetyka, rehabilitacja, poradnictwo socjalne). Leczenie chorych na nowotwory jest planowane i realizowane przez wielospecjalistyczny zespół lekarski w składzie: pulmonolog, radiolog, torakochirurg, onkolog kliniczny, radioterapeuta.
Pani Jolana Krzemińska jest jednym z pacjentów, którzy skorzystali z leczenia w Wojskowym Instytucie Medycznym – Państwowym Instytucie Badawczym. W ubiegłym roku w lipcu i sierpniu bardzo źle się czuła, miała stany podgorączkowe. Badanie przeprowadzone tomografem komputerowym wykazało zmianę w prawym płucu. Biopsja potwierdziła, że to rak gruczołowy. Leczenie robotyczne zostało zaplanowane ze względu na mało inwazyjny charakter takiej operacji.
Małoinwazyjne leczenie operacyjne jest prowadzone głównie z zastosowaniem technik torakoskopowych VATS (ang. Video Assisted Thoracic Surgery) oraz robotycznych RATS (Robotic Assisted Thoracic Surgery), a w wybranych przypadkach również klasycznej torakotomii.
– Robotyczne operacja usunięcia guza płuca polega na w pierwszym etapie przygotowaniu pola operacyjnego, zadokowaniu trzech ramion robota i jednego portu kamery, oraz założeniu dodatkowego portu asystenta, przez który na koniec operacji usuwamy wycięty guz wraz z miąższem płucnym oraz wycięte węzły chłonne. W porównaniu do operacji otwartych, operacje mało inwazyjne, czy z użyciem robota, czy z użyciem wideotorakoskopii, pozwalają choremu na dużo szybszy powrót do pełnej sprawności – mówi dr n. med Michał Wiłkojć z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Torakochirurgii WIM-PIB.
Tego typu operacje wykonywane są od ponad roku w Oddziale Chirurgii Klatki Piersiowej, w tym okresie wykonano już kilkadziesiąt operacji, zarówno w obrębie płuc, śródpiersia, grasicy oraz przełyku.
Jolana Krzemińska została poddana operacji 12 kwietnia. Stan Pani Jolanty na tej pierwszej kontroli pooperacyjnej oceniam bardzo dobrze, prowadzi widać rehabilitację i oddechową i ruchową, o czym świadczy zdjęcie, widać, że aktywnie spędzała czas – mówi dr n. med Michał Wiłkojć.
Rak płuca nie boli – STUDIOMED TV 03.07.2023 r.
Zakres działalności Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Torakochirurgii WIM-PIB.
W Wojskowym Instytucie Medycznym – Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie od lutego 2022 po raz pierwszy w Polsce zastosowano system robotyczny da Vinci Xi do wykonania zabiegów operacyjnych w zakresie chirurgii klatki piersiowej. Komponent torakochirurgiczny chirurgii robotycznej jest energicznie rozwijany, Instytut dysponuje aktualnie dwoma systemami robotycznym, pozostając liderem i pionierem tej nowoczesnej gałęzi medycyny w Polsce.
Małoinwazyjne leczenie operacyjne jest prowadzone głównie z zastosowaniem technik torakoskopowych VATS (ang. Video Assisted Thoracic Surgery) oraz robotycznych RATS (Robotic Assisted Thoracic Surgery) a w wybranych przypadkach również klasycznej torakotomii. Zastosowanie małoinwazyjnego leczenia chirurgicznego z wykorzystaniem technik robotycznych i torakoskopowych pozwala na znaczne skrócenie czasu hospitalizacji, zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań pooperacyjnych i szybszy powrót do zdrowia. Chorzy w okresie przedoperacyjnym są konsultowani przez rehabilitanta, który uczy pacjenta wykonywania gimnastyki oddechowej i ćwiczeń oddechowych, przekazując szczegółowe informacje niezbędne w okresie okołooperacyjnym.
Zakres działalności Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej obejmuje leczenie operacyjne chorób płuc, śródpiersia, przepony, ściany klatki piersiowej, grasicy, przełyku, tarczycy oraz w ramach Mazowieckiego Centrum Urazowego urazów klatki piersiowej. Naszym głównym profilem leczniczym są operacje przeprowadzane przy użyciu technik małoinwazyjnych (torakoskopia, VATS, robot daVinci Xi) we wszystkich obszarach nowotworów klatki piersiowej (rak płuca, przerzuty nowotworowe do płuc, nowotwory śródpiersia, guzy grasicy, guzy ściany klatki piersiowej, rak przełyku, nowotwory tarczycy), a także w przebiegu chorób łagodnych, w tym miastenii, achalazji wpustu, przepuklin rozworu przełykowego, uchyłków przełyku, zwężeń tchawicy, deformacji ściany klatki piersiowej i nadmiernej potliwości.
- Zapewniamy dostęp do najnowocześniejszych metod obrazowania: USG, tomografii komputerowej, magnetycznego rezonansu jądrowego, badań izotopowych, pozytonowej emisyjnej tomografii komputerowej (PET-CT) oraz pełnej diagnostyki histopatologicznej w tym genetycznej.
- Przeprowadzamy szybką diagnostykę małoinwazyjną z zastosowaniem ultrasonografii przezoskrzelowej (EBUS) i przezprzełykowej (EUS), bronchofiberoskopii, biopsję zmian pod kontrolą USG, tomografii, fluoroskopii oraz mediastinoskopię.
Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie oferuje naszym pacjentom kompleksowe leczenie onkologiczne zapewniając dostęp do pełnej diagnostyki, multidyscyplinarnego leczenia onkologicznego z zastosowaniem radioterapii, spersonalizowanego leczenia chemicznego, programów lekowych i badań klinicznych, małoinwazyjnego leczenia operacyjnego oraz wielokierunkowego leczenia wspomagającego (psychologia, dietetyka, rehabilitacja, poradnictwo socjalne). Leczenie chorych na nowotwory jest planowane i realizowane przez wielospecjalistyczny zespół lekarski w składzie: pulmonolog, radiolog, torakochirurg, onkolog kliniczny, radioterapeuta.
Zastosowanie małoinwazyjnego leczenia chirurgicznego z wykorzystaniem technik robotycznych i torakoskopowych pozwala na znaczne skrócenie czasu hospitalizacji, zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań pooperacyjnych i szybszy powrót do zdrowia. Chorzy w okresie przedoperacyjnym są konsultowani przez rehabilitanta, który uczy pacjenta wykonywania gimnastyki oddechowej i ćwiczeń oddechowych, przekazując szczegółowe informacje niezbędne w okresie okołooperacyjnym.
Dla pacjenta:
Na konsultacje w Poradni Chirurgii Klatki Piersiowej oraz zgłaszając się do szpitala na leczenie stacjonarne prosimy zabrać pełną dokumentację medyczną w formie papierowej oraz WSZYSTKIE badania obrazowe na płytach CD.