Przejdź do menu Przejdź do treści

 

W odpowiedzi na artykuł pt. „Legionowo i okolice zasługują na szybką i fachową pomoc medyczną!”, który ukazał się 26 września br. na portalu „Gazeta Powiatowa”, Dyrekcja WIM-PIB wyraża stanowczy sprzeciw wobec zawartych w nim nieprawdziwych, wprowadzających dodatkowo niepokój wśród pacjentów, stwierdzeń i opinii.

Nasza praca, zawód opierają się na precyzji i konkrecie, dlatego też chcielibyśmy, oczekujemy, aby tylko na tej podstawie, bez zbędnych emocji, oceniano zaangażowanie i poświęcenie personelu będącego od 20 miesięcy filarem szpitala WIM-PIB w Legionowie.

Wszystkie okoliczności przedstawione przez radną województwa mazowieckiego – panią Annę Katarzynę Brzezińską, powinny być w ocenie kierownictwa placówki wyjaśnione na gruncie rzeczowej dyskusji o zasadach i warunkach funkcjonowania szpitala w Legionowie oraz osiągniętych do tej pory efektach.

Jako podmiot leczniczy dysponujemy rzetelną statystyką opisującą naszą działalność, stąd nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po ww. informacje i skonfrontować z nimi własne wyobrażenia, czy też zasłyszane sądy i opinie. W przeciwnym razie zdarzają się sytuacje takie jak ta, która spotkała panią radną, gdzie nic z tego, co zostało przekazane do publicznej wiadomości, nie ma potwierdzenia w faktach, a z prawdą pozostaje w głębokim konflikcie.

Od początku istnienia szpital w Legionowie zrealizował ponad 14 000 hospitalizacji, 12 000 porad w izbie przyjęć oraz 10 000 zabiegów operacyjnych. Ponad 30% przyjęć, co odpowiada liczbie blisko 4500 chorych, w tym ok. 1500 z zawałem serca, zostało zrealizowanych w trybie nagłym. W samym Oddziale Intensywnej Terapii leczono w tym czasie ponad 300 chorych.

Co więcej, szpital wyróżnia się – i nie jest przypadek, a efekt planowania przyszłości – wyjątkowo wysokim odsetkiem łóżek intensywnego nadzoru, które zapewniamy nie stoją puste. Ponad 30% wszystkich łóżek w szpitalu służy ratowaniu życia i zdrowia chorych kierowanych do naszej placówki w trybie nagłym.

Szpital posiada również stałą obsadę lekarską w izbie przyjęć, gdzie dwóch lekarzy etatowych jest wspieranych, w razie zaistnienia potrzeby, pracą konsultantów z oddziałów szpitala. Placówka posiada więc pełne zabezpieczenie kadrowe działalności, stąd nie jest prawdą, że braki tego rodzaju były kiedykolwiek powodem nałożenia na szpital kary przez NFZ.

Nie oznacza to oczywiście, że uznajemy dzisiejszy stan za optymalny. Posiadamy plany, realizujemy inwestycje, które sprawią, że w perspektywie najbliższych tygodni i miesięcy w jeszcze lepszy niż do tej pory sposób, będziemy w stanie wspierać naszych pacjentów – w zdrowiu i w chorobie.

 

Dyrekcja Wojskowego Instytutu Medycznego-Państwowego Instytutu Badawczego

 

https://gazetapowiatowa.pl/wiadomosci/powiat-legionowski/legionowo-okolice-zasluguja-szybka-fachowa-pomoc-medyczna/