Przejdź do menu Przejdź do treści

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA [DOTACJA CELOWA]

Logotypy flagi i godła Polski

 

TYTUŁ PROJEKTU: „POPRAWA DOSTĘPNOŚCI WOJSKOWEGO INSTYTUTU MEDYCZNEGO DLA OSÓB ZE SZCZEGÓLNYMI POTRZEBAMI”

 

Projekt dofinansowano ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 na podstawie umowy o dofinansowanie nr UM.SZP.13.2020-00 z dnia 29.04.2021 r. 

 

Wartość całkowita projektu: 1 915 411,73 zł 

Wartość całkowita dofinansowania: 1 915 411,73 zł 

Okres realizacji: 1 maja 2021 r. – 31 października 2022 r. 

 

Celem grantu jest zwiększenie dostępności architektonicznej, cyfrowej, komunikacyjnej i organizacyjnej oraz jakości obsługi pacjentów ze szczególnymi potrzebami w szpitalu.  

 

W ramach Programu Dostępność Plus został wykonany szereg zadań w celu poprawy dostępności Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego dla osób ze szczególnymi potrzebami, m. in. roboty budowlane, dostosowanie strony internetowej, zakup sprzętu medycznego czy szkolenia w celu ułatwienia komunikacji personelu z pacjentem.  

 

W ramach robót budowlanych zostały wykonane poniższe zadania: 

  1. Montaż drzwi automatycznych w wejściu do głównego budynku szpitala , szczególnie z myślą o osobach na wózkach inwalidzkich i niewidomych; 
  2. Przebudowa istniejących schodów w zejściu od informacji WIM do Izby Przyjęć i SOR na schody wykonane z materiałów szorstkich, antypoślizgowych wraz z wykonaniem pochylni dla osób niepełnosprawnych; 
  3. Wykonanie montażu poręczy wzdłuż ciągów komunikacyjnych w celu zapewnienia pewnego chwytu  wszystkim ich użytkownikom; 
  4. Dostosowanie punktów higieniczno-sanitarnych w rejonie punktów rejestracyjno-informacyjnych, w których sąsiedztwie powinna znajdować się minimum 1 toaleta dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich; 
  5. Dostosowanie infrastruktury terenu zewnętrznego nawierzchni dróg, chodników w celu poprawy dojść do budynku szpitala z miejsc postojowych (parkingów). 

 

W celu zapewnienia osobom ze szczególnymi potrzebami funkcjonalnej strony internetowej, został stworzony nowy, atrakcyjny portal WIM, uwzględniający potrzeby osób starszych, osób  z niepełnosprawnościami oraz innych osób ze szczególnymi potrzebami, m.in. wdrożono usługę tłumacza migowego on-line, a także dodano audiodeskrypcję do niektórych filmów znajdujących się na stronie internetowej. 

 

W ramach projektu zostały także zorganizowane szkolenia dla pracowników WIM, w tym:  

  • szkolenie dla kadry zarządzającej i pełnomocnika ds. dostępności wz. uniwersalnego projektowania; 
  • szkolenie dla kadry zarządzającej wz. kompetencji społecznych w obszarze komunikacji z osobami ze szczególnymi potrzebami; 
  • szkolenia dla ponad 1500 pracowników szpitala z komunikacji z osobami ze szczególnymi potrzebami. 

 

Łącznie w szkoleniach wzięło udział 1 534 osób, co stanowi ok. 1/3 wszystkich pracowników WIM. Szkolenia te wpłynęły korzystnie na poprawę komunikacji personelu szpitala z pacjentami. Zostały także opracowane instrukcje w powyższych zakresach, które w celu utrwalenia i rozpowszechnienia wiedzy ze szkoleń zostały przekazane wszystkim jednostkom organizacyjnym. 

 

Ponadto, 5 osób wzięło udział w szkoleniach z polskiego języka migowego, dzięki któremu potrafią posługiwać się językiem migowym na poziomie A1 i w razie potrzeby usprawnić komunikację z pacjentem głuchym lub niedosłyszącym. 

 

Zostały także zakupione dla klinik sprzęty pomocnicze i sprzęty medyczne dla osób ze szczególnymi potrzebami: 

  • łóżka bariatryczne – 11 szt.  
  • wózki transportowe leżące bariatryczne – 10 szt.  
  • wózki inwalidzkie siedzące bariatryczne – 8 szt. 
  • wózki inwalidzkie siedzące zwykłe – 30 szt. 
  • przenośne pętle indukcyjne podnoszące komfort komunikacji osobom niedosłyszącym  – 29 szt. 
  • materace odleżynowe – 11 szt. 

 

W celu zapewnienia prawidłowej realizacji projektu, został powołany zespół ds. dostępności, w którego skład wchodzi m.in. Pełnomocnik ds. dostępności, a także osoba z niepełnosprawnością współpracująca w ramach przedsięwzięcia, będąca reprezentantem osób ze szczególnymi potrzebami. 

Przeprowadzono także audyty dostępności (zewnętrzny i wewnętrzny) w oparciu o wizję lokalną oraz o informacje uzyskane od pracowników obiektu, pacjentów, osoby odwiedzające szpital, które pomogą zrozumieć z czym zmaga się pacjent odwiedzający szpital. 

 

W ramach projektu WIM-PIB rozpoczął realizację zadania zaprojektowania i wykonania oznakowania korytarzy, hallów i otoczenia licznych budynków WIM za pomocą środków takich jak tablice informacyjne, napisy i piktogramy, które znacznie zwiększą  dostępność WIM, zwłaszcza dla pacjentów o  szczególnych potrzebach, poprzez ułatwienie poruszania się po kompleksie szpitalnym. Projekt zapewnił środki na etap pierwszy, tj. projekt funkcjonalny oznakowania. Obecnie toczą się prace nad koncepcją graficzną.