Przejdź do menu Przejdź do treści

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA [DOTACJA CELOWA]

Logotypy flagi i godła Polski

 

TYTUŁ PROJEKTU: OCENA SKUTECZNOŚCI I BEZPIECZEŃSTWA PODWÓJNEJ TERAPII BIOLOGICZNEJ I/LUB MAŁYMI CZĄSTECZKAMI U CHORYCH Z OPORNYM NA INDUKCJĘ WRZODZIEJĄCYM ZAPALENIEM JELITA GRUBEGO [RESPECT]” 

 

Projekt dofinansowany przez Agencję Badań Medycznych ze środków Budżetu Państwa.

 

Nr umowy o dofinansowanie: 2022/ABM/03/00005 – 00

Wartość całkowita projektu: 30 407 694,72 zł

Wartość całkowita dofinansowania: 30 407 694,72 zł

Okres realizacji: 1 lipca 2023 r. – 30 czerwca 2029 r.

 

I-rzędowym celem badania jest określenie liczby chorych pozostających w remisji klinicznej wolnej od glikokortykosteroidów w 52 tygodniu łączonej terapii, u chorych, którzy nie uzyskali remisji klinicznej po indukcyjnej terapii wedolizumabem.

 

II-rzędowe cele końcowe badania to:

a) wygojenie śluzówki w 52 tygodniu DBT;

b) odpowiedź kliniczna w 52 tygodniu leczenia;

c) liczba powikłań́ DBT z szczególnym uwzględnieniem ciężkich infekcji, przede wszystkim takich jak gruźlica, półpasiec.

 

Cele naukowe: Określenie udziału białek szoku cieplnego w patogenezie NChZJ, oraz udziału tych białek, a zwłaszcza krążących form typu „chaperon” na odpowiedź na terapię oraz wpływ stosowanych leków na ekspresję tych białek.

Głównym postulowanym celem naukowym badania jest ewentualne wskazanie na formy opiekuńcze wolno krążące zwłaszcza białka HSP90 jako potencjalnego biomarkera odpowiedzi terapeutycznej.

Do badania będą włączani pacjenci z aktywnym WZJG, którzy pomimo stosowanego przed włączeniem do badania 8-tygodniowego leczenia VEDO nie uzyskali remisji klinicznej choroby, zdefiniowanej jako uzyskanie ≤ 2 pkt w Total Mayo Score z równoczesnym uzyskaniem ≤ 1 pkt we wszystkich podpunktach tej skali i 0 pkt w podpunkcie krwawienia z odbytu.

Populacją docelową będą pacjenci z rozpoznaniem WZJG postawione na podstawie endoskopowych lub radiograficznych i histologicznych kryteriów.

 

Jest to 60-tygodniowe badanie porównujące skuteczność i bezpieczeństwo monoterapii infliksymabem (IFX) lub tofacytynibem (TOF) względem leczenia skojarzonego wedolizumabem (VEDO) i IFX lub VEDO i TOF u pacjentów z WZJG po wcześniejszym nieskutecznym leczeniu VEDO.