27 maja 2024 r. w Wojskowym Instytucie Medycznym – Państwowym Instytucie Badawczym odbędzie się konferencja organizowana przez Klinikę Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii WIM – PIB i Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa pt.:„Kondycja psychiczna polskiego społeczeństwa, a zdrowie psychiczne polskiego żołnierza i weterana”.
Konferencja zostanie zorganizowana jako wydarzenie inaugurujące Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa, który jest obchodzony w dniu 29 maja. Wojskowy Instytut Medyczny – PIB od czasu konfliktu w Iraku i Afganistanie zajmuje się profilaktyką i specjalistycznym leczeniem weteranów i żołnierzy. Klinika Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii od początku swojego istnienia, czyli od 20 lat, zajmuje się zdrowiem psychicznym żołnierzy i weteranów zarówno w obszarze klinicznym, jak również badawczym, profilaktycznym i orzeczniczym. Celem konferencji będzie próba analizy jaki jest, a przede wszystkim będzie, wpływ pogarszającej się kondycji psychicznej polskiego społeczeństwa, a zwłaszcza młodych ludzi, na zdrowie psychiczne polskich żołnierzy.
W czasie dyskusji panelowych zaproszeni eksperci podejmą próbę dyskusji na temat skłonności samobójczych, uzależnień, zaburzeń osobowości, nerwic i chorób psychicznych występujących u młodych ludzi oraz wpływu tych problemów na zdolność do służby wojskowej i jej przebieg zarówno w kraju jak i podczas misji wojennych. Konferencja będzie pierwszą o kilkudziesięciu lat dyskusją na temat potencjalnej kondycji psychicznej polskiego wojska w kontekście kondycji polskiego społeczeństwa. Będzie również odpowiedzią na pytania czy i jak można minimalizować występowanie problemów zdrowia psychicznego w szeregach wojska polskiego. Czy problemy zdrowia psychicznego żołnierza nie będą w najbliższej przyszłości głównym czynnikiem zmniejszającą zdolność bojową polskiej armii. Są to pytanie szczególnie ważne w kontekście zmieniającej się sytuacji militarnej na świecie, a zwłaszcza za naszą wschodnią granicą.
Wśród zaproszonych panelistów będą przedstawiciele struktur wojska polskiego zajmujących się organizacji wojskowej służby zdrowia, wojskowych komisji lekarskich, Wojskowych Centrów Rekrutacji, innych mundurowych organów rekrutacji kandydatów do służby, specjaliści uzależnień, suicydologii, zdrowia psychicznego studentów wyższych uczelni wojskowych i nie wojskowych, psychiatrii dzieci i młodzieży, psychologii klinicznej i inni – szczegółowe informacje na temat specjalistów uczestniczących w panelu zostaną podane w kolejnym komunikacie.
Plan konferencji:
Godz. 9.30 otwarcie
Godz. 10.00 – 12.00 panel część I
Godz. 12.00 – 12.30 przerwa kawowa
Godz. 12.30 – 14.30 panel część II
Godzina 14.30 podsumowanie i zakończenie konferencji
W drugiej części dnia w godzinach 16.00 – 18.00 dla psychologów pracujących w wojsku zostaną zorganizowane dwa warsztaty, których tematyka będzie ściśle związana z problemami psychopatologicznymi zaczynającymi dominować w społeczności młodych ludzi i tym samym w wojsku i mających istotne znaczenie w sytuacji ekspozycji na wydarzenia stresowe/traumatyczne:
- Warsztat 1 dotyczący profilaktyki suicydologicznej w wojsku.
- Warsztat 2 dotyczący interwencji kryzysowej wobec osób z problemem uzależnienia w wojsku.
UWAGA! Warsztaty odbywają się równolegle.
Liczba miejsc na każdym z warsztatów: 20 – zapisy realizuje Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.
Udział w konferencji oraz warsztatach jest BEZPŁATNY.
Wojna rosyjsko – ukraińska wymusza na wszystkich całkowicie odmienny od dotychczasowego sposób patrzenia na konflikty zbrojne. Jest to również odmienny obraz wojny od tej prowadzonej przez państwa sojusznicze w Iraku i Afganistanie i pierwszy od ponad 70 lat konflikt zbrojny toczący się na terenie Europy nie będący wojną domową tylko czynną napaścią jednego kraju na drugi. Przede wszystkim, wbrew początkowym opiniom wielu ekspertów o słabości rosyjskiego agresora, jest to długotrwały, bo już ponad dwuletni konflikt zbrojny, wyniszczający każdą ze stron w zakresie ekonomiczno – gospodarczym, sprzętowym, ale przede wszystkim w zakresie życia i zdrowia ludzkiego.
W przypadku strony ukraińskiej straty zdrowotnie i życiowe obejmują nie tylko żołnierzy na linii frontu, ale również, a może przede wszystkim w zakresie społeczności cywilnej. Ostanie oficjalne komunikaty płynące z Ukrainy jednoznacznie wskazują na wyczerpujący się potencjał ludzki zdolny do bycia żołnierzem i udziału w wojnie z rosyjskim najeźdźcą. Armia każdego kraju, nawet ta zawodowa, rekrutuje swoich żołnierzy z zasobów społeczeństwa. Im lepsza jest kondycja psychiczna i fizyczna społeczeństwa tym wojsko będzie miało lepsze zasoby kadrowe tworzące zarówno armię zawodową jak również pozostające w rezerwie i zdolne do mobilizacji w sytuacji wojny. Jest to o tyle istotne, że im zdrowszy psychicznie i fizycznie jest żołnierz tym ma większe zasoby do szkolenia się i tym samym większy potencjał bojowy, a przede wszystkim większą odporność psychiczną na ekstremalny stres jakim jest wojna. Kiedy konflikt zbrojny jest tak zaawansowany jak obecnie na Ukrainie to wszystkie oczy są zwrócone na żołnierzy na linii frontu, ale przecież braki kadrowe w armii ukraińskiej to nie tylko konsekwencja śmierci na linii frontu, ale również żołnierze wycofani z walki z powodu ran fizycznych, zaburzeń psychicznych, czy ekstremalnie długiego przebywania na linii frontu. Te braki wymagają pilnego uzupełnienia, a jak pokazuje historia różnych konfliktów zbrojnych i różnych armii walczących każde nowe uzupełnienie jest potencjalnie słabsze fizycznie i psychicznie od wcześniejszego. Zdrowy psychicznie i fizycznie żołnierz, to zdrowszy psychicznie i fizycznie weteran, który nawet pomimo doznanych ran fizycznych czy narażenia na stres psychiczny lepiej sobie radzi z następstwami tych stanów.
Powinniśmy wyciągać różne wnioski z wojny na Ukrainie, nie zapominając o tym jak powinniśmy rekrutować żołnierzy do armii zawodowej i rezerw kadrowych, aby był to żołnierz najzdrowszy fizycznie i najbardziej sprawny psychicznie. Jest to szczególnie istotny problem w kontekście wiedzy z badania EZOP (badanie kondycji psychicznej polskiego społeczeństwa) z którego wynika, że nie mniej niż 25 % młodych ludzi, czyli potencjalnych kandydatów do służby wojskowej, ma zaburzenia psychiczne. Doświadczenia własne zespołu Kliniki Psychiatrii Stresu Bojowego i Psychotraumatologii oraz innych krajów uczestniczących we wspieraniu strony ukraińskiej w walce z rosyjskim agresorem jednoznacznie obrazują, że problemy ze zdrowiem psychicznym w szeregach armii ukraińskiej zarówno wśród żołnierzy walczących jak i wycofanych z walki to narastający problem wymagający pilnej profesjonalnej pomocy. Jeśli mówimy o konieczności zabezpieczania się przed potencjalnym konfliktem zbrojnym z udziałem naszego kraju poprzez zbrojenie, profesjonalizację armii, to musimy też pamiętać o właściwym systemie selekcji i rekrutacji do armii zawodowej oraz rezerw kadrowych jak również profilaktyce zaburzeń psychicznych w szeregach armii zawodowej. Pamiętajmy, że każda wojna zawsze się kończy, ale po niej zostają weterani, którzy wymagają pomocy medycznej i szeregu systemów wsparcia o czym dogłębnie przekonali się amerykanie po wojnie w Wietnamie. Przekonaliśmy się o tym my Polacy, kiedy nasi żołnierze zaczęli czynnie uczestniczyć w wojnie w Iraki i Afganistanie.
Organizowana w WIM – PIB w przededniu Dnia Weterana konferencja ma być właśnie taką próbą dyskusji specjalistów i uczestników na temat budowania silnej psychicznie armii w dobie słabej kondycji psychicznej polskiego społeczeństwa i tym samym próbą profilaktyki występowania zaburzeń psychicznych u tych żołnierzy, którzy poprzez udział w potencjalnych zdarzeniach związanych ze stresem wojennym staną się w przyszłości weteranami. Należy bowiem pamiętać, że żołnierze nie są jakąś tzw. specjalną grupą społeczną bowiem rekrutują się ze społeczeństwa, a weterani to byli żołnierze, którzy zostali zrekrutowani ze społeczeństwa i uczestniczyli w działaniach wojennych.
Zapraszamy do udziału w konferencji.