Konkurs MAESTRO 16 skierowany jest do naukowców z dużym dorobkiem badawczym i doświadczeniem w kierowaniu projektami. W konkursie tym preferowane są projekty interdyscyplinarne, których celem jest odkrycie poszerzające dotychczasowy stan wiedzy naukowej, czyli o wysokim stopniu innowacyjności.
Potencjalny kierownik projektu Maestro musi posiadać co najmniej stopień naukowy doktora, wykazać co najmniej pięć publikacji w czasopismach/wydawnictwach naukowych opublikowanych w roku wystąpienia z wnioskiem lub w okresie ostatnich 10 oraz kierownictwem co najmniej dwóch projektów badawczych wyłonionych w drodze konkursów ogólnokrajowych lub międzynarodowych. Przez kierowanie projektem rozumie się również kierowanie/koordynację pracami grupy badawczej w projektach lub programach międzynarodowych. Należy pamiętać, że konkurs MINIATURA nie jest konkursem na projekt badawczy.
Ponad to kierownik projektu MAESATRO musi spełniać co najmniej 3 z poniżej wymienionych kryteriów.
- Był w komitecie naukowym przynajmniej jednej uznanej konferencji międzynarodowej,
- opublikował co najmniej jedną monografię,
- wygłosił prezentacje na uznanych konferencjach międzynarodowych,
- zdobył międzynarodową nagrodę albo wyróżnienie,
- jest lub był członkiem uznanych stowarzyszeń, międzynarodowych organizacji naukowych lub akademii,
- ma inne istotne osiągnięcia w nauce.
W konkursie MAESTRO można zaplanować projekt badawczy trwający 36, 48 albo 60 miesięcy. We wniosku należy też przewidzieć zaangażowanie na łączny okres co najmniej 72 miesięcy doktoranta/doktorantów lub osoby/osób na stanowisku typu post-doc.
Konkurs SONATA BIS 14 przeznaczony jest na projekty badawcze mające na celu powołanie nowego zespołu badawczego, prowadzącego badania naukowe o charakterze podstawowym. Konkurs skierowany jest do osób, które uzyskały stopień naukowy doktora w okresie od 5 do 12 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem. Okres ten może być przedłużony w przypadkach określonych regulaminem konkursu. Wymagane jest, aby kierownik projektu w swoim dorobku naukowym posiadał co najmniej jedną opublikowaną lub przyjętą do druku pracę. W konkursie SONATA BIS można zaplanować projekt badawczy na 36, 48 albo 60 miesięcy. Zgodnie z regulaminem konkursu do realizacji zaplanowanych zadań w projekcie nie można zaplanować:
- osób posiadających tytuł naukowy, tytuł profesora, stopień naukowy doktora habilitowanego lub uprawnienia równorzędne;
- osób, które wcześniej współpracowały ze sobą przy realizacji projektu badawczego finansowanego w drodze konkursu.
Do realizacji zadań w projekcie należy zaplanować zaangażowanie doktoranta lub doktorantów, na łączny okres co najmniej 36 miesięcy, zgodnie z zasadami określonymi w katalogu kosztów w projektach badawczych finansowanych przez NCN.
Informacje na temat konkursów można znaleźć na stronie Narodowego Centrum Nauki. Wnioski należy składać do 17 września 2024 r. do godz. 16.00 tylko w formie elektronicznej, za pośrednictwem systemu OSF. Wyniki konkursu zostaną opublikowane po zakończeniu procesu oceny, najpóźniej do końca marca 2026 roku. Osoby zainteresowane udziałem w konkursach zobowiązane są do złożenia Formularza Zgłoszenia Projektu Badawczego, który można uzyskać i złożyć w Sekcji Projektów Statutowych i Krajowych WWiZP (pok. 451, IV piętro, budynek żywieniowy). Formularz należy złożyć najpóźniej do 17 sierpnia 2024 r.
Zachęcamy do wcześniejszego konsultowania pomysłów; pracownicy WWiZP służą pomocą przy aplikowaniu wniosków projektowych.
Kontakt: tel. 261 817 297 e-mail: rozliczenianaukowe@wim.mil.pl