Lek. Anna Płatkowska oraz dr n. med. Monika Słowińska pierwsze na świecie wykorzystały i opisały plazmę do leczenia łagodnych nowotworów skóry współwystępujących z genodermatozami.
Łagodne, niemalanocytowe nowotwory skóry obejmują zróżnicowaną grupę zmian, klasyfikowanych na podstawie ich pochodzenia komórkowego, takich jak nowotwory naskórkowe, naczyniowe, nerwowe, mięśniowe i przydatków skórnych.
Choć często nowotwory te występują pod postacią pojedynczych zmian skórnych, w przypadku genodermatoz (genetycznych chorób skóry) mamy do czynienia z mnogimi zmianami (kilkaset-kilka tysięcy guzów). Każdy zespół genetyczny wykazuje charakterystyczne cechy kliniczne oraz potencjalne komplikacje, w tym nowotwory skórne i pozaskórne, z których niektóre mogą zagrażać życiu. Diagnozowanie zespołów genetycznych jest złożone i wymaga licznych badań histopatologicznych oraz immunohistochemicznych z uwagi na podobieństwa między nowotworami przydatków a rakiem podstawnokomórkowym w ocenie histopatologicznej.
Przeprowadziliśmy retrospektywne studium przypadków, które obejmowało jedenastu pacjentów z genodermatozami skierowanych do kliniki dermatologicznej od września 2018 r. do kwietnia 2024 r. Przeprowadziliśmy także analizę dostępnych metod leczenia tych zmian skórnych.
Pacjentów leczyłyśmy przy pomocy plazmy – urządzenia zatwierdzonego przez FDA do usuwania łagodnych nowotworów skóry.
–„Przeprowadziłyśmy również analizę bazy danych PubMed i SCOPUS, aby przedstawić obecną wiedzę na temat podejścia dermatochirurgicznego do pacjentów z genodermatozami. Okazało się, że jako pierwsze na świecie zastosowałyśmy plazmęw leczeniu tych nowotworów” – mówi dr n. med. Monika Słowińska.
– „Liczne nowotwory skórne, zwłaszcza na twarzy, mogą znacząco wpływać na jakość życia pacjentów i mieć konsekwencje psychologiczne. Ważne jest by zapewnić pacjentom odpowiedni dobór leczenia dostosowanego do potrzeb pacjenta. Nie ma standardowej metody leczenia łagodnych nowotworów w genodermatozach, a stosowane są wybrane metody o różnej skuteczności. W ocenie naszej oraz leczonych pacjentów zastosowanie plazmy jest nie tylko skuteczne ale również daje bardzo dobre efekty estetyczne” – mówi lek. Anna Płatkowska.
Moło-inwazyjna metoda leczenia łagodnych nowotworów skóry przy użyciu plazmy u pacjentów z genodermatozami – seria przypadków i przegląd metod terapeutycznych: