„To jest bardzo ważne, żeby ludzie widzieli, że naukowcy zmieniają ich życie, że naukowcy tworzą rozwiązania, które są niezwykle istotne dla ich dobrostanu, bo nauka ma swoje społeczne i indywidualne konsekwencje”
M. Gdula Podekretarz Stanu MNiSW
W dniach 19-21 września 2024 r. w Warszawie odbył się VI Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Biologii Medycznej, którego organizatorami był Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy oraz Uniwersytet Warszawski. W inauguracji Zjazdu udział wzięli: gen. broni Dariusz Łukowski – Zastępca Szefa BBN wraz z doradcą Szefa BBN – Lucjanem Bełzą, Wiceminister Nauki Maciej Gdula, Wicewojewoda – Patryk Fajdek, Wicemarszałkini – Anna Katarzyna Brzezińska, Prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych – Monika Pintal-Ślimak, Rektor UW – Alojzy Z. Nowak oraz Dyrektor WIM-PIB – Grzegorz Gielerak.
Po raz kolejny była to okazja do spotkania naukowców i klinicystów zajmujących się szeroko rozumianymi problemami biologii medycznej. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładów wybitnych przedstawicieli tej dyscypliny nauki, wymienić z nimi poglądy i przedyskutować swoje wyniki badań. Była to także okazja do przedstawienia własnych prac i nawiązania nowych interdyscyplinarnych współprac naukowych. Tegoroczny zjazd był największym, jaki się do tej pory odbył i był wyjątkowy pod wieloma względami. Poza największą liczbą uczestników (ponad 250 osób) w zjeździe udział wzięło także rekordowo dużo młodych naukowców, studentów i doktorantów. Wpisuje się to w cel Polskiego Towarzystwa Biologii Medycznej, jakim jest integracja nie tylko na płaszczyźnie interdyscyplinarności, ale także łączenia międzypokoleniowego.
Zjazd rozpoczął wykład inauguracyjny wygłoszony przez światowej sławy specjalistę od terapii genowych – prof. Iana Alexandra. Profesor Alexander przedstawił wyniki prac swojego zespołu, dotyczące innowacyjnych terapii służących do modyfikacji komórek wątroby. Terapie te oparte są o wirusy AAV w różnych modyfikacjach, tak aby można było stabilnie modyfikować genom hepatocytów zarówno dzieci jak i dorosłych.
W trakcie zjazdu wygłoszono szereg doskonałych wykładów przedstawionych przez najwybitniejszych polskich i międzynarodowych pracowników nauki. Obrady odbywały się w 17 sesjach tematycznych (między innymi: biologia komórki, immunologia, onkologia, pediatria, medycyna molekularna, medycyna regeneracyjna, epidemiologia, diagnostyka, chemia medyczna), gdzie przedstawiono 58 doniesień oraz w 2 sesjach posterowych, w których zaprezentowano 60 doniesień plakatowych. Odbyły się także 2 sesje młodych naukowców (jedna ustna i jedna posterowa), gdzie młodzi adepci biologii i medycyny mogli przedstawić swoje osiągnięcia oraz omówić i przedyskutować swoje wyniki z najwybitniejszymi specjalistami w ich dziedzinach.
O ogromnej randze wydarzenia świadczy skład wykładowców, którzy przyjęli zaproszenie do wygłoszenia wykładów plenarnych. Byli to między innymi: prof. Maria Siemionow, prof. Wiktor Jędrzejczak, prof. Andrzej Dziembowski, prof. Piotr Siciński, prof. Jacek Jemielity. Także w poszczególnych sesjach tematycznych poziom merytoryczny przedstawionych wykładów i doniesień był najwyższy. O swoich badaniach i osiągnięciach klinicznych mówiło liczne grono najwybitniejszych polskich specjalistów.
Galeria
Zdjęcia: Krystian Szczęsny UW