Przejdź do menu Przejdź do treści

„To jest bardzo ważne, żeby ludzie widzieli, że naukowcy zmieniają ich życie, że naukowcy tworzą rozwiązania, które są niezwykle istotne dla ich dobrostanu, bo nauka ma swoje społeczne i indywidualne konsekwencje”

M. Gdula Podekretarz Stanu MNiSW 

 

W dniach 19-21 września 2024 r. w Warszawie odbył się VI Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Biologii Medycznej, którego organizatorami był Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy oraz Uniwersytet Warszawski. W inauguracji Zjazdu udział wzięli: gen. broni Dariusz Łukowski – Zastępca Szefa BBN wraz z doradcą Szefa BBN – Lucjanem Bełzą, Wiceminister Nauki Maciej Gdula, Wicewojewoda – Patryk Fajdek, Wicemarszałkini – Anna Katarzyna Brzezińska, Prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych – Monika Pintal-Ślimak, Rektor UW – Alojzy Z. Nowak oraz Dyrektor WIM-PIB – Grzegorz Gielerak.

 

Po raz kolejny była to okazja do spotkania naukowców i klinicystów zajmujących się szeroko rozumianymi problemami biologii medycznej. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładów wybitnych przedstawicieli tej dyscypliny nauki, wymienić z nimi poglądy i przedyskutować swoje wyniki badań. Była to także okazja do przedstawienia własnych prac i nawiązania nowych interdyscyplinarnych współprac naukowych. Tegoroczny zjazd był największym, jaki się do tej pory odbył i był wyjątkowy pod wieloma względami. Poza największą liczbą uczestników (ponad 250 osób) w zjeździe udział wzięło także rekordowo dużo młodych naukowców, studentów i doktorantów. Wpisuje się to w cel Polskiego Towarzystwa Biologii Medycznej, jakim jest integracja nie tylko na płaszczyźnie interdyscyplinarności, ale także łączenia międzypokoleniowego. 

 

Zjazd rozpoczął wykład inauguracyjny wygłoszony przez światowej sławy specjalistę od terapii genowych – prof. Iana Alexandra. Profesor Alexander przedstawił wyniki prac swojego zespołu, dotyczące innowacyjnych terapii służących do modyfikacji komórek wątroby. Terapie te oparte są o  wirusy AAV w różnych modyfikacjach, tak aby można było stabilnie modyfikować genom hepatocytów zarówno dzieci jak i dorosłych. 

 

W trakcie zjazdu wygłoszono szereg doskonałych wykładów przedstawionych przez najwybitniejszych polskich i międzynarodowych pracowników nauki. Obrady odbywały się w 17 sesjach tematycznych (między innymi: biologia komórki, immunologia, onkologia, pediatria, medycyna molekularna, medycyna regeneracyjna, epidemiologia, diagnostyka, chemia medyczna), gdzie przedstawiono 58 doniesień oraz w 2 sesjach posterowych,  w których zaprezentowano 60 doniesień plakatowych. Odbyły się także 2 sesje młodych naukowców (jedna ustna i jedna posterowa), gdzie młodzi adepci biologii i medycyny mogli przedstawić swoje osiągnięcia oraz omówić i przedyskutować swoje wyniki z najwybitniejszymi specjalistami w ich dziedzinach.  

 

O ogromnej randze wydarzenia świadczy skład wykładowców, którzy przyjęli zaproszenie do wygłoszenia wykładów plenarnych. Byli to między innymi: prof. Maria Siemionow, prof. Wiktor Jędrzejczak, prof. Andrzej Dziembowski, prof. Piotr Siciński, prof. Jacek Jemielity. Także w poszczególnych sesjach tematycznych poziom merytoryczny przedstawionych wykładów i doniesień był najwyższy. O swoich badaniach i osiągnięciach klinicznych mówiło liczne grono najwybitniejszych polskich specjalistów.  

Galeria

Zdjęcia: Krystian Szczęsny UW