Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest trzecią po chorobach układu krążenia i nowotworach przyczyną zgonów na świecie. Pacjenci z POChP zapadają na nowotwory płuc 6 razy częściej niż reszta populacji a nierozpoznana lub późno rozpoznana choroba skraca życie o 10-15 lat. Jednak wiedza o tym schorzeniu i świadomość tego, że duszności podczas wysiłku i codzienny kaszel mogą świadczyć o POChP, jest bardzo niska. Jest to trzecia przyczyna zgonów w Polsce.
Idealną okazją, by o POChP komunikować więcej jest Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Dr hab. n. med. Piotr Dąbrowiecki z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Infekcyjnych i Alergologii w Wojskowym Instytucie Medycznym i przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP mówi: – Co roku w listopadzie kierujemy uwagę opinii publicznej, przedstawicieli służby zdrowia, decydentów i edukatorów na temat choroby, która – tu wiele osób będzie zaskoczonych – jest jedną z najbardziej zabójczych. Tegoroczne hasło przewodnie światowego Dnia POChP „Poznaj funkcję swoich płuc” zachęcić ma każdego do sprawdzenia, czy jego układ oddechowy działa prawidłowo. Z badań wynika bowiem, że na POChP choruje około 2 miliony Polaków, ale tylko połowa z nich jest zdiagnozowana. A wystarczy przejść proste badanie czynności płuc – spirometrię. – przekonuje dr Dąbrowiecki.
Co to jest POChP?
POChP to często występująca choroba układu oddechowego. Charakteryzuje się postępującym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe co w konsekwencji prowadzi do trudności w oddychaniu. Jej objawy to duszność (szczególnie podczas aktywności fizycznej), kaszel, odkrztuszanie, nadmiernie wydzielanej plwociny, permanentne zmęczenie. W Polsce głównym czynnikiem ryzyka rozwoju POChP jest palenie papierosów (80 procent pacjentów z POChP paliło lub było długotrwale narażonych na bezpośrednie sąsiedztwo palącego). Kolejni winowajcy to: zanieczyszczenie powietrza zarówno pyłami i substancjami chemicznymi w miejscu pracy, jak i zanieczyszczenie powietrza dymami kominowymi i spalinami. Wielu chorych miało w dzieciństwie nawracające zapalenia oskrzeli i płuc, a za 1 procent zachorowań odpowiadają czynniki genetyczne (niedobór alfa-1-anty trypsyny).
Aby rozpoznać POChP należy wykonać badanie spirometryczne po podaniu leku rozszerzającego oskrzela. Na zaproszenie TVP w dniu POChP medycy z WIM wykonywali badania spirometryczne dla mieszkańców Warszawy. Podobne badania odbyły się także w Oddziale Mazowieckim NFZ gdzie dr Piotr Dąbrowiecki i dr Mikołaj Basza wykonywali spirometrie i konsultowali wyniki badań. Każdy badany w przypadku nieprawidłowego wyniku badania spirometrycznego otrzymał list do lekarza POZ z prośbą o skierowanie do poradni pulmonologicznej. Osoby oczekujące na badanie mogły obejrzeć film na temat POChP wyświetlanego na monitorach w sali obsługi klienta NFZ.
Źródło: Akademia NFZ
Z okazji Dnia POChP w porannym programie TVP Pytanie na Śniadanie dr Dąbrowiecki edukował telewidzów na temat tej podstępnej i śmiertelnej choroby. Stwierdził, że podstawą prawidłowego leczenia POChP są – oprócz wczesnego rozpoznania – regularne przyjmowanie leków, szczepienia oraz rehabilitacja oddechowa czyli wysiłek fizyczny „uszyty na miarę chorego”. Zaś najskuteczniejszą niefarmakologiczną metodą na zatrzymanie rozwoju POChP jest zaprzestanie palenia tytoniu.
Źródło: Pytanie na śniadanie