28 listopada 2024 roku w Wojskowym Instytucie Medycznym Państwowym Instytucie Badawczym odbyła się uroczystość 60-lecia „szpitala przy Szaserów”. To właśnie 60 lat temu został otwarty ten największy szpital wojskowy w Polsce i od samego początku pełnił rolę centralnego szpitala Ministerstwa Obrony Narodowej. Część oficjalna poprzedzała zorganizowaną w WIM konferencję naukową „System ochrony zdrowia państwa: rola wojskowej służby zdrowia i jej zadania w czasie wojny i pokoju”.
W wydarzeniu wzięli udział znamienici goście: Wicepremier Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Sekretarz Stanu Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, Sekretarz Stanu MON Paweł Bejda, Sekretarz Stanu MON Cezary Tomczyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Marek Gzik, posłanki Joanna Wicha, Katarzyna Sójka, posłowie Piotr Kaleta, Tadeusz Chrzan, Patryk Wicher, liczni przedstawiciele Sztabu Generalnego, urzędów państwowych, wojska oraz pracownicy Wojskowego Instytutu Medycznego.
Gości przywitał Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, który powiedział:
„Diamentowa rocznica to również okazja, aby podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju naszej jednostki. To dzięki Wam – lekarzom, pielęgniarkom, naukowcom, a także pracownikom administracyjnym i technicznym – możemy świętować tak wiele sukcesów. Wasza pasja, zaangażowanie i profesjonalizm były, są i zawsze będą fundamentem rozwoju oraz wysokiej pozycji naszej instytucji.
Szanowny Panie Premierze, Szanowni Goście, patrząc w przyszłość, jesteśmy pełni nadziei i ambicji. Chcemy nadal dynamicznie się rozwijać, wdrażać nowoczesne technologie medyczne oraz realizować innowacyjne badania, odpowiadając na potrzeby i oczekiwania naszych pacjentów. Aby osiągnąć te cele, potrzebujemy życzliwości, wsparcia i otwartości, które umożliwią afirmację rozwoju medycyny i nauki oraz dostarczanie pomocy tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna.”
W trakcie oficjalnej części uroczystości głos zabrali Wicepremier Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Sekretarz Stanu Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, oraz Sekretarz Stanu MON Cezary Tomczyk.
W swoim wystąpieniu Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział (za stroną MON):
„Bardzo dziękuję za ten jubileusz, dziękuję za ten czas 60 lat. Chciałbym od tych podziękowań dla wszystkich zacząć. Dla tych, którzy dzisiaj są częścią Wojskowego Instytutu Medycznego, dla tych którzy rozpoczynali tutaj pracę, pracowali, kiedykolwiek, budowali, tworzyli, budowali potęgę, bo WIM jest potęgą. Wojskowy Instytut Medyczny jest naszą chlubą. Jest perłą w koronie medycyny, nie tylko wojskowej, ale medycyny polskiej, jest miejscem, gdzie pacjenci dostają to, co najważniejsze w leczeniu. Dostają nadzieję, dostają pomoc, dostają ratunek, dostają życie.
…
Szef MON dziękował pracownikom cywilnym i żołnierzom, którzy tworzyli w przeszłości lub tworzą dziś zespół Wojskowego Instytutu Medycznego za ich profesjonalizm, poświęcenie i pasję, dzięki czemu WIM jest dziś jednym z większych szpitali w Polsce, wykorzystującym w procesach leczenia najnowocześniejsze technologie.
Jesteśmy Wam wdzięczni, po prostu bardzo wdzięczni za to, co robicie dla pacjentów. To jest esencja naszej pracy. Żołnierze, pacjenci, cywile, każdy, kto tutaj się zwracał o pomoc, tę pomoc otrzymał. (…) WIM ma taką renomę w całej Polsce, że każdy chciałby się tutaj leczyć. To najlepiej o Was świadczy. To najlepiej świadczy też o strategii, która została przyjęta, o otwartości – podkreślał szef MON.
Wicepremier Kosiniak – Kamysz podziękował władzom WIM za otwartość na nowe projekty, na współpracę z innymi instytucjami i na gotowość do podejmowania kolejnych wyzwań. Jako przykład współpracy przywołał szpital w Hajnówce, który dziś korzysta z opieki i doświadczenia medyków z Warszawy.
Programy badawcze, programy naukowe.(…) Nie ograniczamy się tylko do leczenia, ale też do wchodzenia z innowacyjnością, rozwojem, najnowszymi technologiami, diagnostyką, profilaktyką. (…) Dziękuję za każdego żołnierza, którego uratowaliście. Dziękuję za każdego, którego przywróciliście do pełnej sprawności. Dziękuję za każdego pacjenta, za każdego żołnierza, którym się opiekujecie i za profilaktykę i prewencję – mówił szef MON.
Mówiąc o medycynie wojskowej szef MON zwrócił uwagę na tworzony obecnie komponent wojsk medycznych.
Dla wojska bardzo ważny jest komponent wojsk medycznych, który postanowiliśmy utworzyć razem z panem ministrem Tomczykiem. (…) Nie odbędzie się to bez WIM-u. WIM będzie odkrywał kluczową rolę w komponencie wojsk medycznych. To też może być nasz symbol, znak rozpoznawczy i taka sztandarowa działalność w misjach zagranicznych – mówił szef MON.
Na zakończenie szef MON przekazał personelowi WIM słowa podziękowania za codzienną służbę na rzecz pacjentów od premiera Donalda Tuska.”
Wystąpienie wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza.
Następnie głos zabrał Sekretarz Stanu Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, który powiedział:
„…Efektywność pracy w WIM decyduje o kształcie nie tylko samego Instytutu, ale także jakości przyszłego komponentu wojsk medycznych. Jesteśmy w momencie, w którym nie możemy zamykać oczu na konieczność utworzenia Dowództwa Komponentu Wojsk Medycznych.
…
W operacji obronnej, do której musimy być gotowi, musimy zmienić proporcje o których uczy się w szkołach oficerskich, gdzie nacierający musi mieć trzykrotną przewagę nad obroną, a przy umocnionych pozycjach – siedmiokrotną. Możemy to osiągnąć przede wszystkim zmniejszając straty i śmiertelność w wojskach własnych.
Po pierwsze wykorzystując platformy bezzałogowe. I w tym celu tworzony jest komponent wojsk dronowych, za co w imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy dziękuję Premierowi Kosiniak-Kamyszowi. Po drugie, poprzez zwiększenie przetrwania wojsk. Ochrona życia żołnierza i zdolność jego przywrócenia do służby nie tylko podnoszą morale, gotowość do walki i świadomość wartości życia, ale tym samym wpływają na zwiększenie efektywności prowadzonej obrony. Tworzone w tym celu Dowództwo Komponentu Wojsk Medycznych nie ma lepszego intelektualnego wzorca i zasobów kadrowych niż kadry wojskowej służby zdrowia, a zwłaszcza te, które przeszły przez Wojskowy Instytut Medyczny.”
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Cezary Tomczyk stwierdził:
„… Dla Polaków najważniejsze są trzy rzeczy: bezpieczeństwo, gospodarka i to jest zdrowie. Czyli dwa z tych elementów, bezpieczeństwo i zdrowie mamy właśnie tutaj w Wojskowym Instytucie Medycznym. I to nie jest przypadek. Ludzie dzisiaj utożsamiają działalność Wojska Polskiego właśnie z bezpieczeństwem, jeżeli dołożymy do tego zdrowie to ludzie wiedzą, że mogą być zaopiekowani.
…
Widzieliśmy jak wojsko działało przy powodzi. Wielka w tym też rola Wojskowego Instytutu Medycznego. Jednym z zespołów w ramach mobilnych ambulatoriów był właśnie zespół WIM-u. Nie musieliśmy długo czekać. Patrzę na Pana generała Gieleraka, bo właściwie w ciągu 24-godzin te zespoły udało się uruchomić.
…
Chciałbym bardzo serdecznie podziękować WIM-owi, podziękować Panu Generałowi, całemu zespołowi, wszystkim Państwu za to co robicie, bo wtedy kiedy jest powódź możemy na Was liczyć, może liczyć polskie społeczeństwo. Kiedy jest potrzeba pomocy na granicy to jak mówił już Premier Kosiniak-Kamysz możemy na Was liczyć.
…
Ale chcę powiedzieć również, że Wy możecie liczyć na państwo polskie w zakresie rozwoju tego Instytutu, w zakresie rozwoju szpitala…”
Wystąpienie Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Cezarego Tomczyka.
Po uroczystości odbyła się konferencja naukowa z udziałem znakomitych ekspertów jak również Sekretarza Stanu w MON Pawła Bejdy „System ochrony zdrowia państwa: rola wojskowej służby zdrowia i jej zadania w czasie wojny i pokoju”.
Dyskusja odbywała się w czterech tematycznych panelach:
Panel 1: „Nadzór nad zdrowiem i życiem żołnierzy: nowe podejście do wsparcia medycznego armii XXI wieku”, który moderowała dziennikarka „Gazety Wyborczej” Pani Dorota Roman. Wykład wprowadzający wygłosił Dyrektor WIM-PIB gen. broni prof. Grzegorz Gielerak, po którym do dyskusji zasiedli:
- gen. dyw. dr Karol Dymanowski – I Zastępca Szefa Sztabu Generalnego,
- gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak – Dyrektor WIM-PIB,
- gen. bryg. Mariusz Skulimowski – Szef Zarządu Logistyki – P4, Sztab Generalny WP,
- ppłk dr Katarzyna Rzadkowska – Dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa,
- dr Beata Zysiak-Christ – Akademia Wojsk Lądowych.
Panel 2: „Działania wspierające zabezpieczenie medyczne podczas kryzysu i wojny – zasoby, systemy oraz strategia ich organizacji i wykorzystania.” Gdzie moderatorem był szef portalu Defence24.pl Pan Piotr Małecki. Po wykładzie wprowadzającym płk dr n. med. Artura Bachty, Komendanta CSK MON, WIM-PIB do dyskusji zasiedli:
- Paweł Bejda – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej,
- gen. dyw. Karol Molenda – Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni,
- Płk dr n. med. Arkadiusz Kosowski – Dyrektor Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia,
- prof. dr hab. n. med. Robert Gałązkowski – Wydział Nauk o Zdrowiu, kierownik Zakładu Ratownictwa Medycznego, Uniwersytet Medyczny w Warszawie,
- płk w st. spocz. dr n. tech. Piotr Murawski – kierownik Oddziału Teleinformatyki, WIM-PIB,
- dr Anna Olczak-Pieńkowska – kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego, WIM-PIB.
Panel 3. „Zarządzanie kadrą medyczną w Siłach Zbrojnych RP: kluczowe wyzwania i strategie poprawy zdolności operacyjnych.”, który w brawurowym stylu poprowadził Redaktor Patryk Słowik z www.wp.pl Grunt pod dyskusję swoim wykładem przygotował Dyrektor WIM-PIB gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, a uczestnikami byli:
- gen. bryg. Mirosław Polakow – Szef Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia – P3/P7, Sztab Generalny WP,
- gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak – Dyrektor WIM-PIB,
- płk Maciej Łyczak – Naczelnik Wydziału Polityki Kadrowej i Planowania Zasobów, Departament Kadr MON,
- płk dr n. med. Radosław Tworus – kierownik Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego, WIM-PIB,
- Dr hab. prof. AWL Wojciech Horyń – Dziekan Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie AWL,
- Michał Madeyski – Pełnomocnik Dyrektora ds. Komponentu Wojskowo-Medycznego, WIM-PIB.
Całość zakończył Panel 4: „Koordynacja medycznej współpracy cywilno-wojskowej: integracja z systemem planowania medycznego wojsk operacyjnych.”, w którym pytania zadawał Pan Mariusz Gierej. Doskonałą podstawą do tej dyskusji był robiący duże wrażenie wykład gen. broni dr Krzysztofa Króla ze Sztabu Generalnego WP, który uzmysłowił wszystkim skalę wyzwań przed jakimi stoi polska zarówno cywilna jak i wojskowa służba zdrowia.
W panelu głos zabrali:
- gen. broni dr Krzysztof Król – Sztab Generalny WP,
- gen. dyw. Arkadiusz Szkutnik – Dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej,
- gen. bryg. Marcin Górka – Dyrektor Departamentu Innowacji, MON,
- Agnieszka Tuderek-Kuleta – Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa MZ,
- Dr n. med. Tomasz Sanak – Kierownik Zakładu Ratownictwa Medycznego Collegium Medicum UJ,
- Michał Madeyski – Pełnomocnik Dyrektora ds. Komponentu Wojskowo-Medycznego, WIM-PIB.
Cieszą nas bardzo liczne cytowania w mediach jak i pochlebne opinie na temat naszego wydarzenia, kilka z nich chcielibyśmy przytoczyć:
Dziękujemy liczymy na kolejne materiały w mediach w kolejnych tygodniach, które będą przedstawiały już wnioski z tych bardzo ciekawych dyskusji.
Uroczystość prowadziła: Małgorzata Złotkowska, kierownik Biura Dyrektora WIM-PIB, główny specjalista ds. komunikacji wewnętrznej
60 lat Wojskowego Instytutu Medycznego – wywiad z dyrektorem WIM-PIB gen. Grzegorzem Gielerakiem dla Polskiego Radia.
Galeria
Zdjęcia: Tomasz Zaborowski