Przejdź do menu Przejdź do treści

Wojskowy Instytut Medyczny-Państwowy Instytut Badawczy od 1 sierpnia zeszłego roku aktywnie wspiera Szpital w Hajnówce poprzez stałe pełnienie dyżuru dla wojskowych na SOR, przez wojskowych lekarzy z WIM-PIB.

Zarówno aktualną potrzebą wojskowej służby zdrowia i ambicją WIM jest wypracowanie wzorcowego modelu współpracy cywilnej służby zdrowia z wojskową na przykładzie modelu z Hajnówki. Obopólne doświadczenia i zrozumienie płynące ze wspólnej od kilku miesięcy pracy mają szansę zaowocować projektem, dzięki któremu cywilni lekarze będą lepiej przygotowani na specyficzne wyzwania jakie stawia przed nimi czas kryzysu.

 

Pierwszego dnia konferencji mgr Paweł Wiktorzak i mgr Łukasz Bilski z Oddziału Medycyny Pola Walki i Symulacji Medycznej Centrum Kształcenia Podyplomowego WIM–PIB zorganizowali i przeprowadzili interaktywny wykład z postępowania w zdarzeniach masowych i zajęcia warsztatowe z zakresu Trauma Team. Zajęcia te polegały na zaangażowaniu audytorium w interaktywną, aplikacyjną grę decyzyjną, podczas której gracze sami podejmują decyzje dotyczące postępowania w sytuacjach omawianych na wykładzie. Daje to możliwość, nie tylko nauki na własnych błędach, ale i ich zrozumienia.

Kolejną propozycją pracowników WIM-owskiego Centrum Symulacji pod kierownictwem Pawła Wiktorzaka były cieszące się ogromnym zainteresowaniem zebranych zajęcia z zakresu Trauma Team przeprowadzane na symulatorze o wysokiej wierności. Potrzeba wspomnianych szkoleń dla grupy podlaskich medyków: lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych jest wyjątkowo istotna, ponieważ szczególnie te grupy chcą być przygotowane na perspektywę wojny, a zdobyte doświadczenie będzie również niezwykle użyteczne przy konieczności zarządzenia zespołem podczas zdarzeń masowych takich jak np. wypadki czy katastrofy naturalne, gdzie można spodziewać się dużej liczby poszkodowanych, dotkniętych specyficznymi obrażeniami.

 

Kolejnego dnia nasi specjaliści z WIM-PIB skupili się na wygłoszeniu wykładów dotyczących potencjalnych zagrożeń pozaurazowych z jakimi związany jest czas kryzysu.

„Zakażenia i choroby pasożytnicze przewodu pokarmowego związane ze szlakiem migracyjnym – czy to realne zagrożenie? Ranga problemu na terenie Polski” były ważnym tematem przygotowującym lekarzy do pracy na terenach przygranicznych. Dane do wystąpienia zostały przygotowane przez ppłk dr n. med. Krzysztofa Kłosa, (Klinika Chorób Wewnętrznych, Infekcyjnych i Alergologii Wojskowy Instytut Medyczny-PIB), dr n. med i n. o zdrowiu Annę Olczak-Pieńkowską (kierownik, Zakład Zdrowia Publicznego, Epidemiologii i Wakcynologii Wojskowy Instytut Medyczny-PIB) i płk prof. dr hab. Krzysztofa Korzeniewskiego (kierownik, Zakład Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej Wojskowy Instytut Medyczny PIB). Przedstawione podczas prezentacji przez przez ppłk dr n. med. Krzysztofa Kłosa informacje były niekiedy szokujące, tym bardziej, że dr Kłos od początku współpracuje z lekarzami z Hajnówki i jest koordynatorem programu profilaktycznego dla żołnierzy „Operacja Borelioza”. Następnie, dr Olczak-Pieńkowska i dr Kłos poprowadzili dyskusję, która podsumowywała dwa dni spotkań anestezjologów. Konkluzją przebijającą się z wśród wielu poruszonych tematów była przede wszystkim ogromna chęć podyktowana świadomością potrzeby szkoleń personelu medycznego dla dobra mieszkańców Podlasia i stacjonujących tam żołnierzy.

 

Zdjęcia: przesłane przez Organizatora