Przejdź do menu Przejdź do treści

Trombektomia mechaniczna jest uznawana za jedną z najbardziej efektywnych metod leczenia udarów niedokrwiennych mózgu spowodowanych niedrożnością dużych tętnic. Polega na mechanicznym usunięciu zakrzepu z tętnic mózgowych, co pozwala na szybkie przywrócenie przepływu krwi i minimalizację uszkodzeń neurologicznych.

 

W wydarzeniu uczestniczyli lekarze z ośrodków neuroradiologicznych z Czech, Serbii, Węgier i Polski pragnący podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. Szkolenie podzielone było na część teoretyczną i praktyczną.

Część teoretyczna obejmowała wykłady ekspertów z WIM-PIB z dziedziny radiologii zabiegowej i neurologii klinicznej dotyczące aktualnych wytycznych leczenia udaru, zasad kwalifikacji pacjentów do zabiegów trombektomii, technik interwencyjnych zapewniających optymalne efekty i bezpieczeństwo oraz zasad opieki nad pacjentem po zabiegu. Kursanci mieli także możliwość zapoznania się z zasadami organizacji i pracą Oddziału Udarowego Kliniki Neurologii WIM-PIB oraz przygotowania pacjenta do zabiegu neuroradiologicznego i wykonanie zabiegu embolizacji tętniaka mózgu w Pracowni Radiologii Zabiegowej. Kluczową częścią kursu były praktyczne ćwiczenia prowadzone przez radiologów zabiegowych WIM-PIB na fantomach wydrukowanych w technologii 3D. Modele te odwzorowywały wiernie rzeczywiste warunki zabiegu trombektomii mechanicznej, umożliwiając uczestnikom kursu doskonalenie umiejętności w zakresie usuwania skrzeplin z tętnic mózgowych.

 

Drugiego dnia szkolenia do Pracowni Radiologii WIM-PIB trafił chory z trudnym do leczenia rodzajem udaru mózgu, polegającym na zamknięciu końcowego odcinka tętnicy szyjnej wewnętrznej lewej (T-occlusion). Chory prezentował objawy afazji całkowitej, porażenia prawostronnego kończyn i nerwu twarzowego oraz zaburzenia widzenia. Ze względu na przekroczenie okna czasowego nie można było zastosować u niego leczenia fibrynolitycznego. Natychmiast został wykonany zabieg trombektomii mechanicznej. Udrożniono zamknięte tętnice mózgowe, uzyskując stopniową poprawę stanu neurologicznego pacjenta, z prawie całkowitym wycofaniem się objawów porażenia kończyn. Życie napisało scenariusz, w którym uczestnicy kursu mogli zobaczyć praktyczne wykorzystanie wiedzy, z którą zapoznawali się we czasie szkolenia.

 

Kurs poprowadzili specjaliści z Pracowni Radiologii Zabiegowej WIM PIB: ppłk. dr n. med. Piotr Piasecki, lek. Marek Wierzbicki, dr n. med. Jerzy Narloch, ppłk dr n. med. Piotr Zięcina, dr n. med. Krzysztof Brzozowski i lek. Julia Szałajska. Klinikę Neurologii WIM-PIB reprezentował prof. Jacek Staszewski, który dał wykład o zasadach organizacji współpracy pomiędzy neurologami a radiologami zabiegowymi przy kwalifikacji chorych z udarem mózgu do leczenia reperfuzyjnego.

Galeria

Zdjęcia: WIM-PIB