Przejdź do menu Przejdź do treści

Prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Bolesław Kalicki został pierwszym dziekanem Wydziału Medycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Dziekana powołał Rektor UW – prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak. Od początku istnienia Wydziału Medycznego UW Pan Profesor Kalicki pełnił funkcję Kierownika studiów ds. klinicznych. Wydział Medyczny UW został powołany zarządzeniem rektora Uniwersytetu Warszawskiego z 29 czerwca 2022 roku. Pierwsi studenci kierunku lekarskiego rozpoczęli naukę w roku akademickim 2023/2024.

 

Serdecznie gratulujemy Panu Profesorowi

Akt nominacji profesora Kalickiego. Treść aktu w pliku pdf.

 

***

Prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Bolesław Kalicki jest konsultantem wojewódzkim w dziedzinie pediatrii nieprzerwanie od maja 2015 roku. Ze szpitalem przy ul. Szaserów związany jest od 1986 r. Kliniką Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej kieruje od 2011 r., a w 2021 r. otrzymał tytuł profesora w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Jest autorem ponad 424 publikacji i wystąpień zjazdowych (o łącznej wartości ID: 145.954  i MNISW: 6182 pkt.), recenzentem 23 prac opiniotwórczych, w tym rozpraw doktorskich, osiągnięć  habilitacyjnych i osiągnięć w postępowaniach profesorskich, kierownikiem specjalizacji 32 lekarzy na I i II stopień specjalizacji z pediatrii. W kwietniu 2021 roku został Redaktorem Naczelnym „Lekarza Wojskowego”. Od wielu lat jest także członkiem komitetów redakcyjnych czasopism naukowych oraz wielu towarzystw naukowych m.in. Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Termograficznej w Medycynie pełniąc funkcję skarbnika, Polskiego Komitetu Stowarzyszenia Elektryków Polskich ds. Zastosowań Pola Elektromagnetycznego w Medycynie, gdzie od roku 2012 pełni funkcję sekretarza organizacyjnego, Polskiego Towarzystwa Biologii Medycznej, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego  w Oddziale Warszawskim pełni funkcję wiceprzewodniczącego.

 

Od lat angażuje się w działanie Rady Naukowej WIM-PIB pełniąc funkcje członka, sekretarza zastępcy przewodniczącego. Zajmuje się badaniami nad przyczynami nawracających zakażeń układu oddechowego u dzieci, mechanizmami  rozwoju chorób alergicznych u dzieci, monitorowaniem zmian termicznych w chorobach infekcyjnych i nieinfekcyjnych z wykorzystaniem zjawisk promieniowania w podczerwieni. Jest współtwórców wyników naukowych o potencjale komercjalizacyjnym – zgłoszony wynalazek P.446556 do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej pt.: „Urządzenie mikcyjne do przeprowadzania zbiórki moczu oraz sposób sterowania urządzeniem mikcyjnym a także sposób pracy urządzenia mikcyjnego.”

 

Laureat Medalu honorowego im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego światowej sławy pediatry i neurologa, przyznawanego przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne za zasługi dla Towarzystwa i medycyny wieku rozwojowego. Wielokrotnie honorowany nagrodami Dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego: za osiągnięcia dydaktyczne współautorstwo monografii „Astma ciężka i trudna” za rok akademicki 2016/2017 (zespołowa I stopnia); za rok akademicki 2019/2020 za osiągnięcia dydaktyczne za opracowanie i przeprowadzenie innowacyjnego programu szkolenia dla VI roku studentów medycyny oraz jego dostosowanie do warunków szkolenia w czasie epidemii COVID-19 docenionego przez studentów oraz Władze Dziekańskie Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. (zespołowa III stopnia); za rok akademicki 2020/2021 za oryginalne i twórcze osiągnięcia naukowe w zakresie wpływu modyfikowalnych czynników zewnętrznych (witaminy D i dymu tytoniowego) na stan zdrowia dzieci (zespołowa III stopnia); za rok akademicki 2021/2022 za osiągnięcia organizacyjne za opracowanie i wdrożenie koncepcji rozwoju kwartalnika „Lekarz Wojskowy”, mające wpływ na jakość naukową i standardy etyki wydawniczej czasopisma (zespołowa I stopnia).

 

Otrzymał także: za działalność pediatryczną Medal za zasługi dla ochrony zdrowia przyznany przez Ministra Zdrowia w 2018 r.; Nagrodę Rektorską Wojskowej Akademii Medycznej III stopnia w 1992 r. za wyróżnioną pracę doktorską; Nagrodę Komitetu Naukowego VIII Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Obturacja Dróg Oddechowych – Astma, Alergia i POChP w 2005 r. (wyróżnienie za plakat: Stężenie NO, IL-4 i IL-6 w kondensacie powietrza wydychanego u dzieci z astmą); Nagrodę Komitetu Naukowego XXXV Zjazdu Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego „Kiedy chore dziecko wymaga pogłębionej diagnostyki – które badania powinny mieć priorytet” (wyróżnienie za plakat: Wpływ tlenoterapii hiperbarycznej na przebieg kliniczny ciężkiego atopowego zapalenia skóry u dzieci) w 2019 r.; Nagrodę III miejsce w sesji Posterowej Młodych Naukowców za pracę: Wpływ witaminy D i narażenia na dym tytoniowy na elementy odpowiedzi immunologicznej u dzieci z astmą na III Zjeździe Naukowym Polskiego Towarzystwa Biologii Medycznej, XII Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Sekcji Immunotoksykologii i Immunomodulacji Polskiego Towarzystwa Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej „Biologia – medycyna – terapia” w 2017 r. Odznaczenia: Brązowy i Złoty Krzyż Zasługi; brązowy i srebrny medal Za Zasługi dla Obronności Kraju. W 2019 roku Prezydent RP odznaczył Pana profesora Bolesława Kalickiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej w dziedzinie nauk medycznych.