Cele działalności
Główne cele działalności Centrum:
- Zapewnienie profesjonalnej i kompleksowej opieki nad weteranami poszkodowanymi poprzez usprawnienie dostępu do opieki zdrowotnej weteranom poszkodowanym w działaniach poza granicami państwa.
- Prowadzenie punktu informacyjno – koordynującego w zakresie uzyskania wsparcia w procesie koordynacji uzyskania/ zabezpieczenia / realizacji usług medycznych.
- Prowadzenie działań związanych z edukacją zdrowotną związaną z ograniczeniem niepełnosprawności wśród weteranów poszkodowanych.
- Prowadzeniu działań związanych z edukacją zdrowotną, w tym z obszaru psychologii.
- Wsparcie psychologiczne weteranów oraz ich rodzin. W ramach CLW kontynuowane jest wdrażanie i rozwój zintegrowanego modelu oddziaływań psychiatryczno – psychologicznych.
- Monitorowanie dostępności do rodzajów i zakresu świadczeń.
Dodatkowe cele działalności Centrum:
- Inicjowanie, realizacja i koordynacja projektów badawczych i analitycznych prowadzenie działań związanych z edukacją zdrowotną oraz wsparcie psychologiczne weteranów i ich rodzin.
- Ograniczanie niepełnosprawności wśród weteranów poszkodowanych zmierzających do wypracowania optymalnych, dostosowanych do potrzeb zdrowotnych weteranów poszkodowanych metod diagnostyki i terapii.
- Prowadzenie analiz efektywności i skuteczności sprawowanej opieki medycznej oraz inicjowanie rozwiązań mających na celu stałe jej doskonalenie.
- Realizacja działań informacyjno-edukacyjnych w środowisku weteranów poszkodowanych w zakresie dostępności i uprawnień do świadczeń opieki zdrowotnej oraz koordynacja sposobów ich sprawnego i fachowego zaspokajania.
Działalność Centrum Leczenia Weterana WIM uwarunkowana jest przepisami zawartymi w ustawie o weteranach działań poza granicami państwa z dnia 19 sierpnia 2011 r. z p.zm. i ustawie z dnia 19 lipca 2019 r.