Przejdź do menu Przejdź do treści
Apteka Zakładowa Warszawa

Struktura Apteki

Sekcja Leków Gotowych

Sekcja Leków Gotowych zajmuje się:

  • zaopatrywaniem oddziałów WIM w produkty lecznicze i płyny,
  • kontrolą apteczek na oddziałach
  • udzielaniem niezbędnych informacji w zakresie leków i ich dostępności
  • nadzorem nad bezpieczeństwem stosowania produktów leczniczych poprzez informowanie o decyzjach GIF wycofania lub wstrzymania
  • rozpisywaniem przetargów lekowych.

Do Sekcji należy również Punkt Wydań Leków z Programów Lekowych, w którym pacjenci są zaopatrywani w produkty lecznicze w ramach realizowanych przez WIM programów lekowych.

Kierownik Sekcji
mgr farm. Justyna Misztak
Punkt wydań leków z programów lekowych

Sekcja Leków Jałowych i Receptury

Sekcja Leków Jałowych i Receptury zajmuje się sporządzaniem wszystkich postaci leków recepturowych, w tym  leków jałowych oraz przygotowywaniem na indywidualne potrzeby pacjentów  worków do żywienia pozajelitowego.
Sekcja również zaopatruje pacjentów wszystkich klinik i oddziałów WIM w środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego.

Kierownik sekcji
mgr farm. Anna Próchniak
Receptura
Pracownia żywienia

Sekcja Wyrobów Medycznych

Sekcja Wyrobów Medycznych zajmuje się:

  • zaopatrzeniem WIM  wyroby medyczne jednorazowego użytku, obłożenia, środki opatrunkowe oraz dezynfekcyjne
  • przygotowaniem przetargów na wyroby medyczne, obłożenia , opatrunki i środki dezynfekcyjne
Kierownik sekcji
inż. Beata Wójcik

Sekcja Odczynników Diagnostycznych

Do zadań sekcji należy:

  • Zaopatrzenie wszystkich Klinik i Zakładów Diagnostycznych WIM w odczynniki laboratoryjne i materiały zużywalne do wykonywana zleconych badań diagnostycznych
  • Prowadzenie dialogu technicznego, badania rynku w celu poprawienia jakości badań diagnostycznych
  • Zaopatrywanie Pionu Badań Naukowych  w konieczny asortyment przeznaczony do wykonywania badań
Kierownik sekcji
Stanisław Wójtowicz

Sekcja Zamówień Publicznych

Sekcja realizuje zadania z zakresu przygotowania i prowadzenia postępowań o udzielenie zamówienia publicznego w oparciu o przepisy ustawy z dnia 11 września 2019 roku Prawo zamówień publicznych, których celem jest zawarcie umów na m.in. dostawy produktów leczniczych, wyrobów medycznych i odczynników laboratoryjnych oraz dzierżawy urządzeń medycznych takich jak np. analizatory biochemiczne, parowniki do aparatów znieczulających czy też pompy infuzyjne. Umowy podpisywane w wyniku prowadzonych przez sekcję postępowań służą zabezpieczeniu bieżących potrzeb Centralnego Szpitala Klinicznego MON przy ul. Szaserów 128 w Warszawie i Szpitala przy ul. Zegrzyńskiej 8 w Legionowie, jak również bezpośredniemu zabezpieczeniu pacjentów leczonych w tych ośrodkach, w produkty niezbędne do tzw. terapii domowej.

Kierownik sekcji
Zdzisław Koszarski

Sekcja Farmakoekonomiki, Analiz i Rozliczeń

Do zadań sekcji należy:

  • księgowanie faktur zakupu i faktur korygujących do dostaw towaru dostarczonego do Apteki Zakładowej
  • wykonywanie analiz farmakoekonomicznych, w tym m.in. analiz zużycia materiałów i analiz w zakresie optymalizacji farmakoterapii
  • aktualizacja receptariusza szpitalnego
  • prowadzenie księgowości aptecznej i aptecznych rozliczeń finansowych
Kierownik sekcji
mgr farm. Piotr Smuga

Centralna Pracownia Przygotowywania Leków Cytostatycznych 

Działalność Centralnej Pracowni Przygotowywania Leków Cytostatycznych obejmuje wykonywanie indywidualnych dawek preparatów cytostatycznych do podania pozajelitowego dla pacjentów hospitalizowanych i leczonych ambulatoryjnie. Pracownia stanowi wyodrębniony kompleks pomieszczeń wyposażony w najwyższej klasy nowoczesne urządzenia.
Proces produkcyjny został tak ustalony, aby zachować jałowe warunki przygotowywania preparatów oraz zapewnić bezpieczeństwo personelowi podczas pracy z cytostatykami.
Praca oparta jest na specjalnie opracowanych wewnętrznych procedurach i kartach leków. Warunki produkcji, stan techniczny urządzeń oraz poziom wyszkolenia personelu podlegają okresowej kontroli. Pracownia posiada najnowocześniejsze loże do przygotowywania leków cytostatycznych, z potrójnym systemem filtracyjnym, które spełniają wszystkie kryteria i normy europejskie.
Nowoczesna pracownia jest w pełni skomputeryzowana, dzięki czemu możliwe jest m.in. bardzo dokładne odmierzenie dawki leki w stosunku do wzrostu i wagi pacjenta z uwzględnieniem różnych czynników mających wpływ na modyfikację dawki np. klirensu kreatyniny. Dawkę leku i stężenie roztworu oblicza komputer na podstawie zleceń lekarza. Pełna komputeryzacja ułatwia szybki przepływ informacji i przesyłanie danych na odległość.
W nowej pracowni są także warunki do dłuższego przechowywania leków.
Fachowo przygotowany personel apteki, a także wysokiej klasy sprzęt zapewniają wysoki poziom świadczonych usług farmaceutycznych. Takie rozwiązanie zapewnia maksimum bezpieczeństwa zarówno dla Pacjenta, jak i personelu.
Wykonywanie indywidualnych dawek cytostatyków dla pacjenta w pracowni zapewni dodatkowo dużą oszczędność drogich leków stosowanych w chemioterapii onkologicznej oraz ich precyzyjniejsze dawkowanie.
Pracownia pełni też funkcję dydaktyczną dla studentów farmacji oraz słuchaczy techników farmaceutycznych.

Kierownik sekcji
mgr farm. Elżbieta Waryszak

Sekcja Zaopatrzenia Medycznego

Do zadań sekcji należy:

  • zaopatrzenie klinik, oddziałów i poradni w jednorazowe wyroby medyczne oraz wyroby do wysokospecjalistycznych zabiegów medycznych
  • prowadzenie ewidencji oraz kodowanie tzw. „jednorazówki medycznej depozytowej”;
  • utrzymywanie stanów magazynowych i prowadzenie rotacji asortymentu w oparciu o terminy ważności;
  • analiza zużycia przez poszczególne kliniki i oddziały jednorazowych wyrobów medycznych pod kątem: asortymentowym, ilościowym i finansowym.
Kierownik Sekcji
mgr Kamila Owczarek