GLEJAKI O NISKIM STOPNIU ZŁOŚLIWOŚCI, LGG – LOW-GRADE GLIOMA
Nowotwory pochodzenia glejowego o niskim stopniu złośliwości (tzw. „łagodne glejaki”, low-grade glioma, LGG) stanowią grupę guzów mózgu charakteryzujących się łagodnym obrazem histopatologicznym i powolnym wzrostem.
W zależności od podtypu bywają określane również jako gwiaździaki lub skąpodrzewiaki. Są to guzy rzadkie, występujące głównie u młodych pacjentów, rozpoznawane zwykle w 3. lub 4. dekadzie życia na podstawie badania MRI mózgowia wykonanego najczęściej po pierwszym w życiu napadzie padaczkowym. Często zlokalizowane są w obrębie lub sąsiedztwie tzw. okolic elokwentnych mózgowia odpowiadających za mowę, ruchomość kończyn, wzrok, słuch lub czucie powierzchni ciała, co stwarza szczególne trudności w leczeniu operacyjnym.
Pomimo określania ich mianem łagodnych, są to nowotwory wykazujące stały powolny wzrost, co nieuchronnie prowadzi do wystąpienia padaczki i zaburzeń neurologicznych, pogorszenia jakości życia, a w dalszej kolejności do wzrostu stopnia złośliwości guza. Proces ten skutkuje transformacją nowotworu do tzw. glejaka złośliwego, którego możliwości leczenia, pomimo postępu metod diagnostycznych i terapeutycznych, pozostają bardzo ograniczone.
Najbardziej skuteczną metodą leczenia glejaków o niskim stopniu złośliwości jest leczenie chirurgiczne, pozwalające zwykle na usunięcie całej widocznej w badaniu MRI masy guza. Zgodnie z obecną wiedzą podejście zachowawcze, polegające na obserwacji pacjenta, u którego wzrost guza jest często bardzo powolny, nie ma uzasadnienia. Najczęściej nie ma również potrzeby wykonywania biopsji guza w związku z jego charakterystycznym obrazem radiologicznym w badaniu MRI (zmiany hipointensywne w sekwencjach T1-zależnych, hiperintensywne w sekwencjach T2-zależnych, nie wykazujące wzmocnienia kontrastowego).
Klinika Neurochirurgii WIM prowadzi kompleksowe leczenie glejaków niskiego stopnia złośliwości z wykorzystaniem metody wybudzenia śródoperacyjnego („awake surgery”) i mapowaniem struktur elokwentnych za pomocą bezpośredniej stymulacji elektrycznej. Pozwala to na bezpieczne usunięcie guza ograniczając ryzyko wystąpienia deficytów neurologicznych u pacjenta w wyniku operacji. Leczenie odbywa się we współpracy z Zakładem Radiologii WIM i wykorzystaniem nowoczesnych technik obrazowania (fMRI – tzw. funkcjonalne badanie MRI, traktografia). Przed i po leczeniu operacyjnym pacjenci są poddawani ocenie neuropsychologicznej wykonywanej we współpracy z Kliniką Psychiatrii i Stresu Bojowego WIM oraz pozostają pod opieką ambulatoryjną.
W celu uzyskania informacji na temat możliwości leczenia operacyjnego glejaków niskiego stopnia złośliwości w Klinice Neurochirurgii WIM prosimy o kontakt z Sekretariatem Kliniki, tel. 261 816 427.