Ścieżka pacjenta z SM
Poradnik dla pacjentów przygotowany przez ekspertów z Fundacji StwardnienieRozsiane.info i współpracy z NFZ. Pomoże znaleźć odpowiedzi na szereg pytań, jakie zadają sobie chorujący na SM w pierwszych dniach po diagnozie w tym:
- podstawowe informacje o chorobie
- rozwiązania systemowe opieki medycznej i szerzej rozumianej pomocy osobom z SM w Polsce
- opis programów lekowych – zarys możliwości terapii immunomodulacyjnych SM
Pobierz poradnik Pacjenta z SM
FAKTY O ŻYCIU Z SM
- Obecne metody leczenia najczęściej pozwalają skutecznie hamować przebieg SM.
- Osoby chore na SM mogą zostać rodzicami.
- Pacjenci w Polsce mają dostęp do niemal wszystkich najnowocześniejszych metod leczenia.
Rozpoznanie stwardnienia rozsianego – przewlekłej choroby ośrodkowego układu nerwowego, generowanej nieprawidłową reaktywnością układu immunologicznego – w większości stawiane jest u młodych dorosłych, znacznie częściej u kobiet. Szereg osób diagnozę SM poznaje w okresie dynamicznego rozwoju zawodowego, dużych wyzwań i planów, także rodzinnych i dotyczących macierzyństwa. Pojawiają się wówczas niepewność i lęk, niezależnie od potencjalnych dysfunkcji fizycznych (potencjalnych, bo u dużej części pacjentów pierwsze lata choroby nawet w naturalnym jej przebiegu – to jest bez leczenia immunomodulacyjnego – nie wiążą się z istotną niepełnosprawnością). Uczucia te obniżają komfort życia, a u niektórych osób ten niekorzystny efekt wyrażony może być szczególnie intensywnie.
Poradnik dla pacjentów został przygotowany przez Fundację StwardnienieRozsiane.info i jej ekspertów we współpracy z NFZ . Oprócz podstawowych informacji o chorobie, zawiera obszerną część opisującą rozwiązania systemowe opieki medycznej i szerzej rozumianej pomocy osobom z SM w Polsce. Czytelnicy znajdą w lekturze odpowiedzi na szereg pytań, jakie zadawać sobie muszą chorujący na SM w pierwszych dniach po diagnozie.
Jedną z ważniejszych części poradnika jest ta poświęcona programom lekowym – to zarys możliwości terapii immunomodulacyjnych SM, które współcześnie w większości przypadków dobierane winny być właśnie z czynnym udziałem pacjenta, z uwzględnieniem indywidualnych okoliczności i planów.