Bazy danych
Biblioteka Naukowa WIM-PIB zaprasza do korzystania z baz danych
DOSTĘP DO NAUKOWYCH BAZ DANYCH BIBLIOTEKI NAUKOWEJ WIM-PIB POPRZEZ SYSTEM HAN
Dostęp do naukowych baz danych Biblioteki Naukowej Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego realizowany jest poprzez system HAN. Każda z opublikowanych na stronie baz z opcją dostępu poprzez system HAN ma indywidualny link oraz oznaczona jest logotypem HAN. Warunkiem korzystania z systemu HAN jest posiadanie aktywnego konta w systemie uwierzytelniania Active Directory WIM-PIB, dostępnego dla wszystkich pracowników. Przy pierwszej próbie odwiedzenia jednej z dostępnych baz po kliknięciu w odnośnik pojawi się okno do logowania do danej bazy poprzez konto pracownika.
Do logowania do zasobów elektronicznych przez HAN należy użyć następujących danych:
login do Active Directory pracownika (jkowalski@wim.mil.pl),
indywidualne hasło użytkownika.
Informacji w zakresie korzystania z zasobów bibliotecznych udzielają pracownicy Biblioteki Naukowej WIM-PIB
tel: 261 816 703, e-mail: biblioteka@wim.mil.pl
W przypadku problemów z dostępem i wyświetlaniem e-zasobów poprzez system HAN, prosimy o wiadomość na adres:
tzaborowski@wim.mil.pl lub telefonicznie: 665 707 467
W przypadku występowania problemu z autoryzacją i kontem Pracownika należy postępować zgodnie z obowiązującą w WIM-PIB procedurą.
Bazy bibliograficzno-abstraktowe z możliwością dostępu do pełnych tekstów
-
Scopus
Scopus to wielodziedzinowa baza wyszukiwawcza wydawnictwa Elsevier indeksująca piśmiennictwo z dziedziny nauk przyrodniczych, inżynieryjnych, medycznych oraz społecznych zawierająca informacje o opublikowanych pracach naukowych, takich jak artykuły w czasopismach naukowych, książki, materiały konferencyjne oraz patenty. Ponadto Scopus posiada narzędzia umożliwiające uzyskanie informacji o cytowaniach i współczynniku Hirscha (h index).
-
Clarivate Web of Science
Baza Clarivate Web of Science to wielodziedzinowa baza bibliograficzna. Platforma udostępnia bazy do poszukiwania informacji na wybrany temat, prowadzenia analiz cytowań konkretnych publikacji lub autorów, a także narzędzia wspomagające prace naukowca.
Zawiera m.in. następujące indeksy:
– Science Citation Index Expanded (SCIE),
– Social Sciences Citation Index (SSCI),
– Art & Humanities Citation Index (AHCI),
– Conference Proceedings Citation Index (CPCI)
Pakiet Web of Science tworzy również baza bibliometryczna Jurnal Citation Reports (JCR) oraz narzędzia służące pozyskaniu informacji dotyczących cytowań i współczynnika Hirscha (h index).
Bazy danych z prenumeraty
-
Polska Bibliografia Lekarska
Polska Bibliografia Lekarska tworzona jest w Dziale Bibliografii Medycznych Głównej Biblioteki Lekarskiej. Rejestruje polską literaturę naukową, kliniczną i fachową z dziedziny medycyny i nauk pokrewnych oraz organizacji ochrony zdrowia, a także popularną z zakresu oświaty zdrowotnej. Zawiera również informacje o monografiach oraz niepublikowanych pracach doktorskich
i habilitacyjnych będących w zbiorach GBL. -
IBUK LIBRA
Serwis IBUK Libra jest istniejącą od 2008 roku częścią Wydawnictwa Naukowego PWN. Księgozbiór wirtualnej czytelni liczy ponad kilkadziesiąt tysięcy publikacji. Atutem platformy IBUK Libra jest możliwość czytania książek jak też zaawansowana praca z tekstem. W roku 2022/2023 licencja Wojskowego Instytutu Medycznego obejmuje 1137 publikacji. Aby korzystać z e-booków, wystarczy być zarejestrowanym czytelnikiem Biblioteki Naukowej WIM i zgłosić się po kod dostępu.
-
Bazy EBSCO
Bazy dostępne na platformie EBSCOhost obejmują pakiet baz z dziedziny nauk medycznych i biomedycznych, w tym bazę GIDEON, stanowiącą źródło wiedzy
w zakresie diagnostyki, leczenia i nauczania w dziedzinie chorób tropikalnych
i zakaźnych, epidemiologii i mikrobiologii. -
PROQUEST
ProQuest to jedna z największych na świecie kolekcji gromadzących zbiory publikacji elektronicznych oraz zintegrowana platforma zapewniająca dostęp do opracowań naukowych. Umożliwia użytkownikowi przeglądanie artykułów z czasopism, szczegółowych abstraktów i opisów tysięcy publikacji nieperiodycznych.
-
ClinicalKey
ClinicalKey to pełnotekstowa baza artykułów i książek wydawnictwa Elsevier. Stanowi dla pracowników służby zdrowia i studentów nauk medycznych źródło informacji z różnych specjalizacji, dostępnych w postaci pełnych publikacji encyklopedycznych i czasopism, monografii oraz wytycznych dotyczących praktyki lekarskiej. Kody użytkownika dostępne są za pośrednictwem Biblioteki Naukowej – biblioteka@wim.mil.pl.
-
Baza Medline-Ovid
Wiodące na świecie źródło bibliograficzne dla biomedycznej literatury naukowej. Zawiera bazę czasopism naukowych wydawnictwa Wolters Kluwer, w tym czasopisma LWW.
Bazy pełnotekstowe
-
Science Direct
Baza artykułów i książek wydawnictwa Elsevier. Publikacje są dostępne na serwerze Science Direct: https://www.sciencedirect.com/, należącym do wydawcy, a czasopisma są także archiwizowane i udostępniane na serwerze Infona.
-
Springer
Kolekcja czasopism wydawnictwa Springer
-
WILEY Online Library
To platforma umożliwiająca dostęp do wielodziedzinowej kolekcji ok. 1367 pełnotekstowych czasopism Wiley- Blackwell, (wraz a archiwami od 1997 +), dostęp z serwera wydawcy. Kolekcja dostępna w ramach Wirtualnej Biblioteki Nauki (WBN).
-
Infona
Infona – portal komunikacji, umożliwiający dostęp do powyższych baz. https://www.infona.pl/
-
Wirtualna Biblioteka Nauki
Wybrane zasoby (Science Direct – Elsevier, Springer, EBSCO i Web of Knowledge – Thomson Reuters) – Program realizowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolonictwa Wyższego
Bazy w wolnym dostępie
-
Arianta
Wyszukiwarka polskich czasopism naukowych i branżowych. Są to zarówno czasopisma z nieograniczonym dostępem do pełnych tekstów, jak również czasopisma, które udostępniają na swych stronach WWW spisy treści lub/i abstrakty.
-
PubMed
Wyszukiwarka w internetowych bazach danych obejmująca artykuły z dziedziny medycyny i nauk biologicznych. PubMed zapewnia bezpłatny dostęp do artykułów znajdujących się w bazie MEDLINE. Publikuje głównie abstrakty artykułów, zamieszcza również łącza do strony wydawcy czasopisma, w którym dany artykuł się ukazał,
a także w niektórych przypadkach udostępnia jego pełną wersję.
Bazy własne Biblioteki Naukowej
-
Bibliografia Publikacji Pracowników WIM-PIB
Baza własna rejestrująca na bieżąco dorobek naukowy pracowników WIM:
dorobek publikowany (od 1948r.)
dorobek niepublikowany (SINNP ; od 1995r.) .
Baza Bibliografii umożliwia przygotowanie analizy bibliometrycznej dorobku naukowego pracowników, uwzględniającej punktację MNiSW/MEiN oraz IF.
-
Katalog książek Biblioteki Naukowej WIM-PIB
Komputerowy katalog wydawnictw zwartych (książki, skrypty, rozprawy doktorskie
i habilitacyjne) będących w zbiorach BN. -
Katalog Czasopism Biblioteki Naukowej WIM-PIB
Komputerowy katalog czasopism prenumerowanych przez BN od 1980 roku.