Lider projektu RCMC
Konsorcjum WIM-PIB
Projekt realizowany jest przez konsorcjum, w skład którego wchodzą WIM-PIB (Lider Konsorcjum), UW (Konsorcjant).
Liderem projektu jest Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy, który jako instytut badawczy nadzorowany przez Ministra Obrony Narodowej, aktywnie wspiera rozwój zawodowy lekarzy i kształci kadry wojskowej służby zdrowia w odpowiedzi na potrzeby armii. UW posiada zaplecze analityczne, dzięki któremu możliwe będzie rozszerzenie diagnostyki o analizy wykonywane na poziomie molekularnym (badania genetyczne i omiczne), a także wielkoskalowe analizy posiadanych danych medycznych, przy wykorzystaniu metod uczenia maszynowego oraz sztucznej inteligencji.
„Podstawowe filary Wojskowego Instytutu Medycznego to nauka, usługi medyczne i dydaktyka. Instytut realizuje projekty naukowo-badawcze i infrastrukturalne finansowane ze źródeł krajowych, środków UE i międzynarodowych, które wykraczają poza zakres badań podstawowych i mają na celu wytworzenie praktycznych, namacalnych efektów, w tym patentów. WIM od lat z sukcesem współpracuje z innymi instytucjami na rzecz bezpieczeństwa i zdrowia publicznego. Przykładem mogą być takie projekty jak: AFGAN, AMULET, MILGEOMED, MEWA-MED, SWD-EwaMed.”
Połączenie potencjałów
Utworzenie Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej WIM-PIB i UW przyczyni się do wzrostu innowacyjności systemu opieki zdrowotnej.
- UW posiada zaplecze analityczne, dzięki któremu możliwe będzie rozszerzenie diagnostyki o analizy wykonywane na poziomie molekularnym (badania genetyczne i omiczne), a także wielkoskalowe analizy posiadanych danych medycznych, przy wykorzystaniu metod uczenia maszynowego oraz sztucznej inteligencji.
- WIM-PIB od lat gromadzi i przetwarza dane medyczne w ramach praktyki klinicznej oraz posiadanego Biobanku, a dzięki uzyskanemu finansowaniu stworzy narzędzia do agregacji i standaryzacji zbieranych danych oraz rozbuduje i przeprowadzi certyfikację Biobanku dla jeszcze większego bezpieczeństwa przechowywanego materiału.
Konsorcjanci projektu RCMC
-
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Warszawski to uczelnia o ponad 200-letniej historii, jest największą i najlepszą uczelnią w Polsce oraz wiodącym ośrodkiem badawczym w kraju, plasując się w gronie 3% najlepszych uniwersytetów na świecie. Naukowcy z UW uczestniczą w międzynarodowych przedsięwzięciach badawczych, m.in. programach flagowych Sojuszu 4EU+ czy pracach w ramach Międzynarodowych Agend Badawczych i Europejskich Wspólnot Wiedzy i Innowacji.