Informacje dla Pacjentów
- Pacjent po podaniu radiofarmaceutyku jest źródłem promieniowania jonizującego.
- Po wstrzyknięciu radioizotopu w dniu badania pacjent powinien unikać kontaktu z kobietami w ciąży i dziećmi do 16 roku życia.
- Pacjenci, którzy będą korzystać z transportu lotniczego wkrótce po badaniu, muszą posiadać ze sobą zaświadczenie o wykonaniu badania z użyciem radioizotopu. Takie zaświadczenie mogą uzyskać w rejestracji Zakładu Medycyny Nuklearnej WIM.
Najczęściej zadawane pytania
Scyntygrafia to badanie, w którym – po podaniu niewielkiej ilości radioizotopu – uzyskuje się za pomocą gamma kamery obrazy (scyntygramy) umożliwiające rozpoznanie i zrozumienie Twojej choroby.
Radioizotop najczęściej jest podawany dożylnie. W niektórych przypadkach, po jego podaniu, należy odczekać, aż radioizotop zgromadzi się w badanym narządzie
i dopiero wtedy można wykonać badanie. Podczas badania należy spokojnie, nieruchomo leżeć na specjalnym łóżku lub siedzieć na krześle. Aby uzyskane obrazy były dobrej jakości, detektor gamma kamery jest umieszczany bardzo blisko ciała. Na czas badania wolno pozostawać w ubraniu, należy jednak pamiętać o pozbyciu się metalowych przedmiotów. Po badaniu możesz udać się z powrotem do kliniki lub do domu.
Czas oczekiwania zależy od typu badania. Badania dynamiczne mogą rozpocząć się w momencie podania znacznika pod gamma kamerą. Zwykle waha się od kilku minut do kilku godzin. Może zdarzyć się tak, że osoby, które później otrzymały radioizotop, zostaną zbadane przed Tobą, gdyż różne badania wymagają rożnego czasu oczekiwania.
Zwykle od 15 do 60 minut. Niektóre badania są wykonywane w kilku etapach, a czas trwania każdego etapu może być inny.
Tylko niektóre badania scyntygraficzne (np. badanie izotopowe serca) wymagają specjalnego przygotowania. Informacje na ten temat można uzyskać w rejestracji przy wyznaczaniu terminu badania. Na ogół można jeść i pić zarówno przed podaniem radioizotopu, jak i po jego wstrzyknięciu.
Badanie scyntygraficzne układu kostnego wykonuje się po około 3 godzinach od podania radioizotopu. Wypicie ok. 1 litra płynów przyspiesza usuwanie z Twojego ciała radioizotopu niezwiązanego z kośćmi. Dzięki temu uzyskuje się lepszej jakości obrazy scyntygraficzne. Bezpośrednio przed opuszczeniem naszego Zakładu należy oddać mocz w toalecie dla pacjentów, aby usunąć radioizotop z organizmu. Pamiętaj o dwukrotnym spłukaniu sedesu wodą.
Po podaniu radioizotopu należy zjeść tłuste śniadanie, co sprawia, że radioizotop jest usuwany z wątroby i dróg żółciowych. Dzięki temu można uzyskać obrazy serca lepszej jakości. Badanie to odbywa się po upływie od jednej do dwóch godzin od podania radioizotopu.
Przy wykonywaniu większości badań radioizotopowych nie trzeba zmieniać normalnego trybu leczenia. Jeżeli zaistnieje taka konieczność, zostaniesz o tym poinformowany, sytuacja ta dotyczy w szczególności badań tarczycy i serca. Niektóre leki oraz środki kontrastowe (zwłaszcza zawierające jod) blokują czynność tarczycy i utrudniają wykonanie badania.
Jedynie ukłucie igłą może sprawić Ci niewielki ból, podobnie jak przy każdym zastrzyku dożylnym. Podanie radioizotopu nie wywoła negatywnych skutków
i można po nim prowadzić samochód.
Nie, ponieważ dawka promieniowania jest niewielka. Narażenie na promieniowanie jest podobne jak w badaniu rentgenowskim, a często nawet znacznie mniejsze. Wstrzykiwane radioizotopy nie są toksyczne.
Tak. Radzimy jednak unikać u nas wizyt z dziećmi. Do zakładu medycyny nuklearnej nie powinny również przychodzić kobiety w ciąży.
Tak. Dzieciom podaje się mniejsze dawki radioizotopu.
Tak, badanie radioizotopowe może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka. Dlatego ciąża jest najczęściej przeciwwskazaniem do wykonania badania radioizotopowego. Nie należy również wykonywać badań izotopowych w drugiej połowie cyklu miesiączkowego, gdy nie można wykluczyć ciąży.
Kobieta w ciąży powinna przed badaniem poinformować o swoim stanie lekarza, który oceni, czy badanie izotopowe jest niezbędne. Jeżeli badanie nie może być wykonane po porodzie, lekarz dołoży wszelkich starań, aby podawany radioizotop nie wpłynął negatywnie na płód. Po badaniu radioizotopowym
z użyciem technetu nie ma powodu unikania zajścia w ciążę.
Znaczniki radioizotopowe mogą przedostawać się do mleka matki. Przed badaniem należy zapytać lekarza, czy karmienie piersią nie powinno być czasowo przerwane.
Należy prowadzić normalny tryb życia, przyjmować pokarmy i napoje. Aby przyspieszyć usuwania radioizotopu z organizmu, pij większe ilości płynów. Pozostała część radioizotopu rozpadnie się naturalnie w ciągu kilkunastu godzin i zamieni w substancję niepromieniotwórczą.
Po badaniu radioizotopowym należy unikać kontaktu z dziećmi do końca dnia. Jeśli nie jest to możliwe, staraj się zachowywać odpowiednio dużą odległość (powyżej 2 metrów)od nich, np. nie trzymaj dziecka na kolanach. W ten sposób nie będziesz niepotrzebnie narażać dzieci na promieniowanie.
Tak, jeśli praca nie wymaga bezpośredniego kontaktu z dziećmi lub kobietami w ciąży. Zapytaj lekarza przeprowadzającego badanie o ewentualnych ograniczeniach występujących po badaniu.
Tak, ale musisz posiadać zaświadczenie o wykonaniu badania radioizotopowego. Detektory promieniowania na lotniskach wykrywają promieniowanie jonizujące emitowane przez radioizotopy. Brak zaświadczenia spowoduje brak możliwości przekroczenia punktów kontrolnych i lotu samolotem.
Wyniki badań, czyli obrazy z gamma kamery i ich opisy odbierasz w rejestracji osobiście, ewentualnie mogą być one przekazane lekarzowi kierującemu na badanie.
Całość dokumentacji pozostaje w archiwum Zakładu Medycyny Nuklearnej.
Dokumenty i informacje dla pacjentów na temat przygotowania do badań
Informacja dla pacjenta na temat przygotowania do badania
Jak przygotować się do badań?
- Pacjent po podaniu radiofarmaceutyku jest źródłem promieniowania jonizującego.
- Po wstrzyknięciu radioizotopu w dniu badania pacjent powinien unikać kontaktu z kobietami w ciąży i dziećmi do 16 roku życia.
- Pacjenci, którzy będą korzystać z transportu lotniczego wkrótce po badaniu, muszą posiadać ze sobą zaświadczenie o wykonaniu badania z użyciem radioizotopu. Takie zaświadczenie mogą uzyskać w rejestracji Zakładu Medycyny Nuklearnej WIM.
Wzory dokumentów, pozostałe informacje
Aktualności
-
04.10.2024Kardiolodzy z WIM na kongresie PTK19-21 września 2024 r. w Katowicach odbył się XXVIII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, w którym aktywnie uczestniczył zespół Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych WojskowegoWięcej
-
03.10.2024Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025Uroczystość odbędzie się 10 października 2024 r. o godz. 11.00 w Auli WIM. Wykład inauguracyjny wygłosi dr hab. Mateusz Kuczabski, prof. ASzWoj. pt. „Bezpieczeństwo zdrowotne – współczesne dylematy iWięcej
-
02.10.2024Rozpoczęcie stażu podyplomowego 2024/2025 w WIM-PIB1 października 2024 r. odbyła się inauguracja stażu podyplomowego lekarzy w roku akademickim 2024/2025. Staż podyplomowy rozpoczęło 37 lekarzy cywilnych, skierowanych przez OIL w Warszawie oraz 20 lekarzyWięcej