Mgła covidowa to zespół objawów neurologicznych w postaci zaburzeń pamięci, uwagi, koncentracji oraz orientacji ze spowolnieniem myślenia, które mogą wystąpić u osób po przebyciu COVID-19.
Objawy mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy po wyzdrowieniu, utrudniając codzienne funkcjonowanie.
Napisy do filmu w opcjach filmu.
Jakie znaczenie dla zdrowia ma mgła covidowa?
Badacze z Yale University podają, że covidowa mgła mózgowa jest jednym z najbardziej wyniszczających problemów, jakich doświadczają osoby z tzw. long – COVID, czyli stanem, w którym niekorzystne objawy utrzymują się lub rozwijają już po ustąpieniu ostrej infekcji. Osoby, u których występuje mgła covidowa relacjonują, że mają problemy z klarownym myśleniem, stają się zapominalskie, nie potrafią skupić uwagi czy znaleźć odpowiednich słów podczas rozmowy. Badania amerykańskie wskazują, że nawet 7% dorosłych — czyli około 17 milionów osób — w Stanach Zjednoczonych zgłosiło obecność powikłań po ustąpieniu objawów ostrej infekcji koronawirusowej. Szacunki dotyczące tego, jaki odsetek z nich cierpi z powodu zaburzeń neurologicznych i psychiatrycznych nie są spójne. W jednym z badań niemal połowa chorych z komplikacjami po przebyciu COVID-19 zgłosiła, że ma objawy mgły mózgowej (https://www.yalemedicine.org/news/how-to-manage-long-covid-brain-fog).
Czy covidowa mgła mózgowa to inna choroba?
Mgła mózgowa w następstwie COVID-19 nie jest oficjalną jednostką chorobową, lecz potocznym określeniem szeregu istotnych i uporczywych zaburzeń neuropoznawczych. Wśród objawów wymienia się przede wszystkim spowolnienie myślenia, trudności w przetwarzaniu informacji, zapominanie oraz niezdolność do skupienia uwagi lub koncentracji. Dokładna kombinacja objawów mgły mózgowej różni się w zależności od osoby, a schorzenie to może dotknąć każdego, kto przebył COVID, niezależnie od wieku lub ciężkości pierwotnej infekcji.
Jak można leczyć mgłę covidową?
Pandemia COVID-19 oraz pacjenci cierpiący z powodu powikłań w postaci mgły covidowej są tematem rosnącej liczby publikacji i obiektem badań. Mimo upływu lat nie ustalono dotychczas żadnej skutecznej metody leczenia objawów mgły covidowej. Wymienione poniżej sposoby łagodzenia dolegliwości zawierają między innymi trening uważności, który w badaniu COVMENT jest prowadzony przez doświadczonych terapeutów.
Według naukowców z Uniwersytetu Harvard korzyść w zmniejszaniu nasilenia symptomów może przynieść:
- Wykonywanie ćwiczeń aerobowych – zaleca się, aby dążyć do 30 minut dziennie, pięć dni w tygodniu.
- Dieta w stylu śródziemnomorskim. Udowodniono, że zdrowa dieta obejmująca oliwę z oliwek, owoce i warzywa, orzechy i fasolę oraz produkty pełnoziarniste poprawia myślenie, pamięć i funkcjonowanie mózgu.
- Unikanie alkoholu i narkotyków.
- Odpowiednia higiena snu.
- Udział w zajęciach towarzyskich.
- Angażowanie się w nowe, stymulujące poznawczo działania- słuchanie muzyki; praktykowanie uważności i utrzymywanie pozytywnego nastawienia psychicznego.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć TUTAJ
Inne przydatne linki:
https://www.thelancet.com/journals/ebiom/article/PIIS2352-3964(24)00288-3/fulltexthttps://covid19.nih.gov/news-and-stories/shining-light-long-covid-brain-fog https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9197953/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/what-have-we-learned-about-brain-fog-in-long-covid-so-far