Przejdź do menu Przejdź do treści
Napis Covment badania kliniczne nad mgła covidową . Po prawej stronie grafika ludzkiego mózgu.

Badamy substancję czynną, tianeptynę, lek antydepresyjny, który na razie nie jest zarejestrowany do leczenia objawów mgły covidowej. Natomiast, poprzez właściwości tianeptyny wspomagające neuroplastyczność, czyli przystosowanie się mózgu do nowych warunków i doświadczeń, jest ona potencjalnym lekiem w terapii objawów mgły covidowej. Badanie jest zaprojektowane dla 140 osób. Część z nich już została zakwalifikowana do badania, a część ukończyła terapię. Badanie jest zaplanowane na 4 lata, jednak czas pozostawania w badaniu pojedynczej osoby, to około 4 miesiące. Stąd, sukcesywnie, gdy jedne osoby kończą terapię, kolejne są do badania kwalifikowane.

 

Do badania zapraszamy osoby dorosłe, samodzielne, które mają potwierdzenie przechorowania COVID-19 i odczuwają objawy mgły covidowej (zaburzenia pamięci, orientacji, spowolnienie, zapominanie, zaburzenia koncentracji i uwagi) związane bezpośrednio właśnie z przebyciem infekcji covidowej. Objawy te nie mogą być obecne przed zachorowaniem na COVID-19.

Przechorowanie COVID może spowodować pojawienie się dodatkowych objawów związanych z mgłą covidową u pacjentów, którzy już mają depresję. Aktualnie, rozpoznana depresja w okresie stabilnym nie jest przeciwskazaniem do udziału w badaniu klinicznym COVMENT.

 

Badanie w całości odbywa się w trybie ambulatoryjnym, czyli w trybie wizyt w poradni. Niektóre wizyty mogą mieć formę teleporad, w trybie online (internetowym). Nie ma potrzeby hospitalizacji.

W celu kwalifikacji do badania COVMENT należy skontaktować się telefonicznie lub mailowo z koordynatorem projektu, który udzieli informacji o dalszym postępowaniu:

 

Telefon: 885 707 766

e-mail: covment@wim.mil.pl

 

Kwalifikacji dokonuje wielospecjalistyczny zespół medyczny, w którego skład wchodzą lekarz prowadzący, który ma specjalizację z chorób wewnętrznych, oraz specjaliści: neurolog, laryngolog, psychoterapeuta, psychiatra, mgr rehabilitacji wraz z zespołem pielęgniarskim i personelem pomocniczym. Spotkania odbywają się Poradniach Specjalistycznych Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego przy ul. Szaserów 128 w Warszawie.

 

W sprawie udziału w badaniu klinicznym COVMENT, zapraszamy do skontaktowania się z koordynatorem projektu:

Telefon: 885 707 766

e-mail: covment@wim.mil.pl

W protokole badania dla każdego pacjenta zaplanowano łącznie 15 wizyt, które będą realizowane w ciągu 4-5 miesięcy.