Jak usunąć kleszcza ze skóry
Jeśli kleszcz wbił się w trudno dostępnym miejscu, poproś o pomoc drugą osobę.
- Chwyć kleszcza pęsetą lub specjalnym przyrządem do usuwania kleszczy.
- Można też podważyć kleszcza sterylną igłą.
- Złap kleszcza tuż przy skórze, możliwie najbliżej główki.
- Pociągnij lekko, ale zdecydowanie i prostopadle do skóry, wyciągając kleszcza, nie wykręcaj kleszcza ani nie ściskaj go za mocno pęsetą.
- Nie smaruj miejsca, w którym tkwi kleszcz tłustymi substancjami ani alkoholem.
- Dokładnie obejrzyj wyciągniętego pasożyta, sprawdzając, czy nie został rozerwany (ma główkę i odnóża).
- Zgnieć kleszcza, wyrzuć go i dokładnie umyj ręce.
- Przemyj miejsce po ukąszeniu środkiem dezynfekującym (np. spirytusem), a następnie przez kilka dni obserwuj, czy nie pojawiają się niepokojące objawy (opuchlizna, rumień – mogą wystąpić po ok. 10-14 dniach).
Gdy wystąpią zmiany skórne w postaci pierścieniowatego rumienia wędrującego lub ból stawów zgłoś się do służby medycznej.
Rumień wędrujący to zmiana skórna występującą w miejscu lub w pobliżu kłucia kleszcza. Może mieć postać obrączkowatą, wolno rozchodzącą się obwodowo, ale może też przybierać inne postacie tworzące pęcherze i wybroczyny o nieregularnych kształtach, których cechą wspólną zawsze będzie rozrastanie się i długi czas zanikania. Może się czasem zdarzyć, że po kontakcie z zarażonym kleszczem rumień się nie pojawia. Rumień wędrujący pojawia się w miejscu ukłucia przez kleszcza, zwykle w ciągu 7–14 dni od ukłucia, ale może też pojawić się wcześniej lub później (przyjmuje się, że do 30 dni). Rumień wędrujący występuje u około 80% chorych na boreliozę.